Roślinna pierwsza pomoc. Kiedy warto sięgnąć po aloes?

2022-06-13 13:34 Materiał sponsorowany

Aloe vera jest tropikalną rośliną wieloletnią o mięsistych zielonych liściach połączonych na łodydze w rozetę. Właściwości lecznicze aloesu są znane człowiekowi od wieków. Sok aloesowy wspomaga proces trawienia oraz odchudzanie. Obecnie jednak badacze podkreślają coraz częściej pozytywne działanie preparatów z aloesem na skórę. Miąższ Aloe vera jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych, ochronnych dla skóry, przeciwbakteryjnych i gojących rany.

Aloes
Autor: Materiały prasowe

Właściwości aloesu

Miąższ liści aloesu składa się w 96% z wody, jednak w pozostałej części można znaleźć stosunkowo dużą zawartość składników odżywczych lub aktywnych biologicznie. Unikalne prozdrowotne właściwości aloes zawdzięcza właśnie liczbie i różnorodności tych związków. Aloes zawiera m.in.:

  •     witaminę C,
  •     witaminę E,
  •     witaminy z grupy B (B1 , B2 , B3 , B6 , B12),
  •     biotynę,
  •     cynk,
  •     wapń,
  •     aminokwasy,
  •     polisacharydy,
  •     kwercetynę.

Opatrunek na oparzenia słoneczne

Żel aloesowy jest uważany za jeden z najskuteczniejszych środków do stosowania na oparzenia. Zdolność do wspomagania odnowy i łagodzenia podrażnień skóry Aloe vera zawdzięcza polisacharydom — składnikom tzw. substancji śluzowych aloesu.  Są one odpowiedzialne za działanie przeciwzapalne i osłaniające na skórę, dzięki czemu ma ona szansę szybciej się zregenerować.

W przypadku oparzenia słonecznego lub innego lekkiego oparzenia zaleca się nakładać aloes w formie żelu kilka razy dziennie na podrażniony obszar. Po zastosowaniu na skórę żel daje wrażenie chłodu i przynosi ulgę. W przypadku poważnych oparzeń lepiej poszukać pomocy medycznej przed zastosowaniem aloesu.

Pomoc dla skóry trądzikowej

Aloes jest często wykorzystywany jako składnik kosmetyków do skóry wrażliwej i trądzikowej. W przypadku wyprysków aloes stosowany miejscowo działa odkażająco, przeciwzapalnie i ściągająco, dzięki czemu pomaga w redukowaniu zmian skórnych. Produkty przeciwtrądzikowe z aloesem mogą być mniej drażniące dla skóry niż tradycyjne metody leczenia trądziku i będą dobrym uzupełnieniem pielęgnacji.

Głębokie nawilżanie

Odpowiednia zawartość wody jest ważnym czynnikiem determinującym zdrowy wygląd skóry. Miąższ aloesu ma zdolność do przenikania przez skórę cztery razy szybciej niż woda, dostarczając przy tym środków odżywczych głębszym warstwom skóry. Polisacharydy wraz z cynkiem i aminokwasami, które są dostępne w miąższu liści aloesu, pomagają zatrzymywać nawodnienie w naskórku i zmniejszają podrażnienia.

Aloes ujędrnia skórę, wygładza i zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Można go znaleźć w wielu kremach i balsamach do ciała. Kosmetyki z aloesem można znaleźć w drogerii internetowej eZebra.pl

Aloes przyspiesza gojenie drobnych ran

Żel aloesowy sprawdzi się także do stosowania jako opatrunek w żelu na drobne otarcia. Dzięki jego strukturze molekularnej pomaga szybko goić rany, a przy tym minimalizuje ryzyko powstania blizn poprzez pobudzanie produkcji kolagenu. Co więcej, dzięki właściwościom osłonowym i przeciwbakteryjnym pomaga chronić ranę przed zakażeniem. Dla najlepszych rezultatów należy smarować ranę cienką warstwą żelu trzy razy dziennie.

Odżywia i działa przeciwstarzeniowo

Aloes ma również potencjał jako składnik w kosmetykach o działaniu przeciwstarzeniowym. Duże znaczenie ma tutaj jego zdolność do intensywnego nawilżania i zatrzymywania wody w naskórku. Nawodnione komórki zaopatrzone w składniki odżywcze zwiększają swoją objętość, co skutkuje wygładzeniem skóry i spłyceniem istniejących zmarszczek.

Ponadto polisacharydy zawarte w miąższu aloesowym pomagają we wzmocnieniu tkanki łącznej przez stymulowanie wytwarzania fibroblastów i produkcji przez nie kolagenu.

Dzięki zawartości witaminy E i C, które wykazują działanie antyoksydacyjne, aloes przeciwdziała też destrukcyjnemu działaniu wolnych rodników, które odpowiadają za zmniejszenie jędrności i elastyczności skóry wraz z wiekiem.