Tabletki aborcyjne „bejbi kaput” mogą zabić matkę. Łatwa aborcja czy tabletka zabójca?

2013-02-28 11:45

Lekarze w klinikach położniczych i szpitalach nie nadążają z ratowaniem życia noworodków i ich matek. Przyczyną są chińskie tabletki "bejbi kaput" dostępne na Syberii.

Tabletki aborcyjne „bejbi kaput” mogą zabić matkę. Łatwa aborcja czy tabletka zabójca?
Autor: thinkstockphotos.com Lekarze w klinikach położniczych i szpitalach nie nadążają z ratowaniem życia noworodków i ich matek. Przyczyną są chińskie tabletki "bejbi kaput" dostępne na Syberii.

Tabletki aborcyjne "bejbi kaput"

W Rosji około 16% kobiet dokonujących aborcji umiera z powodu wewnętrznych krwawień i innych powikłań po przerwanej ciąży. Na Syberii jednym ze sposobów na przerwanie ciąży jest zażycie chińskiej tabletki „bejbi kaput”.

Elena Potapowa z Oddziału Patologii Ciąży w Czycie mówi, że do dziś dokładny skład tabletek nie jest znany, a kobiety, które ją zażyły znajdują się w bardzo ciężkim stanie – potrzebują operacyjnego leczenia i ogromnych starań lekarzy o zachowanie ich życia.

Tabletki ironicznie nazywane są „cudem Panacei”, bo w rzeczywistości to śmiertelne zagrożenie. Doprowadzają do krwotoków wewnętrznych u matki, a tym samym u dziecka. Dwa tygodnie temu w jednym ze szpitali w Czycie po próbie aborcyjnej przy wykorzystaniu tabletki „bejbi kaput” zmarła 20-letnia kobieta. Większość kobiet, które wzięły tabletkę stały się trwale bezpłodne, a ich organy rozrodcze przestały funkcjonować.

Wstrząs moralny wywołują sytuacje, kiedy nie dochodzi do poronienia, a noworodki rodzą się z wewnętrznymi krwotokami (płuc, żołądka i mózgu) i umierają po kilku godzinach.

Do syberyjskich centrów porodowych w styczniu przywieziono 3 kobiety z rozległymi krwotokami. Po długich rozmowach przyznały się lekarzom, że zażyły tabletkę „bejbi kaput”.  Lekarze apelują do rosyjskich kobiet, że jeśli ich ciąża musi zostać usunięta, to konieczna jest przemyślana aborcja w klinice.

Tabletka "bejbi kaput" w Polsce

Dotychczas nie odnotowano żadnych przypadków zażywania tabletki "bejbi kaput" w Polsce. Należy jednak pamiętać, że aborcja jest w Polsce zakazana prawnie oraz, że nigdy nie wolno przyjmować na własne ryzyko środków farmakologicznych pochodzących z nieznanych źródeł.

W Polsce aborcja jest zakazana prawnie. Można jej dokonać tylko w trzech przypadkach jesno określonych w ustawie:

1. Kiedy płód zagraża życiu matki.

2. Badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

3. Kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. kazirodztwo, gwałt).

Aborcja w innych przypadkach niż określone w ustawie (np. samodzielna aborcja farmakologiczna) jest zabroniona i świetle polskiego prawa podlega karze!