NUTRIKOSMETYKI - tabletki na skórę, włosy i paznokcie

2008-04-17 11:26

W aptekach pojawiają się coraz to nowe tabletki „na urodę”, tzw. nutrikosmetyki. Obiecują mocne paznokcie, zdrowe włosy, dobrze nawilżoną cerę, likwidację cellulitu. Ile prawdy jest w tych obietnicach?

NUTRIKOSMETYKI - tabletki na skórę, włosy i paznokcie
Autor: thinkstockphotos.com

Za wygląd skóry, włosów i paznokci odpowiada przede wszystkim zdrowa dieta, a działanie tradycyjnych kosmetyków jest dość ograniczone. W niewielkim tylko stopniu składniki kremów docierają bowiem do głębszych warstw skóry.

Nutrikosmetyki: gdy brakuje ci składników odżywczych

Jeśli ciągle się odchudzasz, jesz byle jak, organizm nie otrzymuje odpowiedniej dawki składników odżywczych. To, czym dysponuje, trafia najpierw do strategicznych organów: serca, mózgu, mięśni. Dla skóry, włosów czy paznokci już niewiele zostaje, a to odbija się na twoim wyglądzie. Aby do tego nie doszło, możesz ratować się suplementami diety poprawiającymi urodę. Warto je stosować przy niedoborach witamin i minerałów, gdy palisz papierosy, kiepsko się odżywiasz, żyjesz w stresie.
Przed rozpoczęciem kuracji najlepiej skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza gdy już bierzesz jakieś leki. Tylko specjalista stwierdzi, czy trapiące cię problemy z urodą są skutkiem niedoboru jakiegoś składnika, czy też objawem choroby.

Czy nutrikosmetyki w ogóle działają?

Tak, ale kuracja musi trwać kilka miesięcy. Zanim zaczniesz stosować preparaty, dokładnie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania. Są w niej informacje, ile tabletek i kiedy (po posiłku, przed czy w trakcie). To ważne, bo niektóre składniki są rozpuszczalne w tłuszczach, więc żeby działały, muszą być podane w czasie posiłku zawierającego np. oleje roślinne. Inne mogą być wiązane przez składniki pokarmów, przez co stają się nieprzyswajalne.
Lepiej nie prowadzić kuracji dwoma preparatami jednocześnie. Jeśli to konieczne, sprawdź, czy nie zawierają tych samych składników, i bierz je o różnych porach.
Warto wiedzieć, że tylko niewielka część składników nutrikosmetyków dotrze do skóry, włosów i paznokci. Większość zostanie wydalona. Tabletki na pewno nie zdziałają cudów – nie odmłodzą o parę lat, nie usuną cellulitu, jeśli większość czasu spędzasz za biurkiem i objadasz się chipsami, nie zapewnią bujnej czupryny, jeżeli włosy są z natury rzadkie i słabe. Zadaniem nutrikosmetyków jest głównie profilaktyka.

Co kryją nutrikosmetyki?

Nutrikosmetyki zawierają różne składniki w zależności od tego, jakie mają działanie. Zwykle jednak są w nich przeciwutleniacze (witaminy A, E, C), witaminy z grupy B, likopen, mikroelementy (selen, żelazo, cynk, miedź).

  • Nutrikosmetyki na włosy zawierają dodatkowo biotynę, krzem, aminokwasy.
  • W preparatach na włosy i paznokcie są m.in. wyciągi ze skrzypu i pokrzywy, witamina B5 i aminokwasy.
  • Kapsułki nawilżające skórę od wewnątrz zawierają kwas hialuronowy, kwasy omega-3 i omega-6, kwasy EPA i DHA, olej z ogórecznika.
  • W suplementach zwalczających starzenie skóry są bioflawonoidy, tauryna, kolagen.
  • Preparaty na cellulit kryją w sobie wyciągi z morszczynu, miłorzębu, zielonej herbaty, wapń i oleje rybne.
  • Nutrikosmetyki chroniące przed szkodliwym wpływem słońca to głównie beta-karoten i inne przeciwutleniacze.
miesięcznik "Zdrowie"