Nanosrebro w leczeniu infekcji gardła

2020-09-18 14:54 Materiał sponsorowany

Srebro to składnik, który od wieków był stosowany w medycynie. Obecnie, w nowoczesnej postaci nanosrebra, wykorzystywany jest w leczeniu infekcji bakteryjnych, między innymi gardła.

Srebro kojarzy nam się głównie z biżuterią, tymczasem już w starożytności używano go nie tylko do wykonywania ozdób, ale również jako lekarstwo. Wielowiekowa tradycja mówiła, że srebro uzdrawia i oczyszcza organizm. Egipcjanie odkażali nim zaropiałe oczy i przyspieszali gojenie się ran, a wschodni medycy – zbijali gorączkę. Ssanie srebrnych łyżeczek było sposobem na przeżycie szalejących w średniowieczu epidemii. Co ciekawe, starożytne gospodynie odkryły, że przechowywanie mleka w srebrnych naczyniach wydłuża jego przydatność do spożycia.

Srebro kontra bakterie

Dzięki nowoczesnym badaniom wiemy, dlaczego tak się działo. Srebro ma właściwości antybakteryjne (ale również antywirusowe czy antygrzybiczne), dlatego zapewniało mleku świeżość. Dziś te zalety metalu są nadal wykorzystywane w medycynie, choć nikt już nie ssie łyżeczek, aby uchronić się przed chorobą.

Srebro, które wykorzystujemy obecnie do produkcji leków, ma postać nanocząsteczek. To maleńkie „kawałeczki” srebra o rozmiarach mniejszych niż 100 nanometrów (1 nm to jedna milionowa milimetra). To tzw. srebro koloidowe, które charakteryzuje się silnym działaniem nawet w niewielkim stężeniu.

Zdaniem specjalistów działanie srebra polega na zabijaniu bakterii. Proces ten opiera się na blokowaniu w bakteriach syntezy białek oraz na zaburzaniu funkcjonowania ich DNA. Testy i obserwacje pozwoliły naukowcom stwierdzić, że srebro koloidalne wykazuje wyjątkowo silne działanie antybakteryjne szczególnie w stosunku do komórek bakterii gram-ujemnych.

Nanosrebro we współczesnej medycynie

Nanosrebro wykorzystywana jest we współczesnej medycynie w wielu aspektach. Służy do produkcji zastawek serca, implantów, narzędzi chirurgicznych, cewników i rurek intubacyjnych. Badania pokazały, że jego użycie zmniejsza liczbę infekcji w czasie operacji czy zabiegów medycznych, zmniejsza też przyleganie bakterii do pokrytych srebrem elementów.

Ze względu na działanie bakteriobójcze, nanosrebro trafiło również do leków zwalczających drobnoustroje chorobotwórcze, np. paciorkowce. To właśnie one, obok rynowirusów, adenowirusów oraz enterowirusów są najczęściej odpowiedzialne za infekcje górnych dróg oddechowych, między innymi za zapalenie gardła czy anginę. Nanosrebro wykorzystywane do leczenia infekcji gardła to nowa terapia, która jest odpowiedzią na rosnącą odporność mikrobów na antynbiotyki. Jak dotąd taki mechanizm nie wykształcił się w odniesieniu do nanosrebra.

Nanosrebro na infekcje gardła

Jednymi z najczęstszych infekcji obserwowanych w sezonie jesienno-zimowym są choroby gardła. Ból, problemy z przełykaniem płynów to charakterystyczne objawy przeziębienia, zapalenia gardła i anginy. Preparatem łagodzącym te objawy jest Uniben Silver, wyrób medyczny mający w składzie srebro koloidalne. To spray, który stosowany jest do miejscowego leczenia objawów związanych z ostrym stanem zapalnym jamy ustnej i gardła. Preparat wykorzystuje potwierdzone medycznie bakteriobójcze, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, antygrzybiczne oraz aseptyczne działanie srebra.

Dodatkowo działanie srebra w Unibenie Silver wzmocnione jest składnikami roślinnymi, również o sprawdzonym działaniu ochronnym i zapobiegającym rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów

Wypróbuj
Uniben Silver

Autor: Unia

Dzięki temu naturalnemu składowi Uniben Silver jest preparatem całkowicie bezpiecznym, dlatego mogą go stosować zarówno dorośli, kobiety w ciąży, jak i dzieci. To nowoczesny wyrób medyczny, który sprawdza się w leczeniu bólu gardła o podłożu zarówno bakteryjnym i wirusowym. Leczy też zapalenia jamy ustnej, dzięki wyciągowi z porostu islandzkiego, który powleka błonę śluzową gardła i jamy ustnej ochronnym filmem. Porost to popularna w Skandynawii roślina, od dawna stosowana w medycynie, jako środek niszczący drobnoustroje. Badania wykazują, że wykazuje takie działanie dzięki zawartości czynnych związków chemicznych (takich jak kwasy cetrarowy, protocetrarowy  i inne), a także dzięki polisacharydom.

Składniki te mają dowiedzione właściwości immunomodulujące, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz  antyoksydacyjne. Dlatego porost islandzki wykorzystuje się jako skuteczny lek na infekcje górnych dróg oddechowych, zwłaszcza na problemy z gardłem - udowodniono, że łagodzi jego ból i pieczenie, które towarzyszy stanom zapalnym gardła.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE