Ból gardła: co oznacza ból gardła i jak go złagodzić?
Ból gardła kojarzy się głównie z anginą i przeziębieniem, ale pojawiać się może jako objaw również przy innych chorobach: mononukleozie, ospie, odrze czy szkarlatynie. Ból gardła może towarzyszyć próchnicy oraz zapaleniu dziąseł, jak również chorobom nerek. Jakie są sposoby na ból gardła?
Ból gardła i towarzyszące mu objawy: drapanie i pieczenie w gardle, suchość w gardle, trudności w połykaniu, chrypka i ból podczas mówienia, obrzęk i zapalenie błon śluzowych nie należą do przyjemnych.
Spis treści
Ból gardła: przyczyny
Ból gardła może być spowodowany zarówno banalną infekcją wirusową jak i mieć dużo poważniejsze przyczyny. Dlatego bólu gardła, szczególnie, gdy jest przewlekły, nie należy lekceważyć i trzeba skonsultować z lekarzem. Co może wywoływać ból gardła?
- infekcja wirusowa
- zapalenie gardła
- mononukleoza zakaźna
- angina czyli bakteryjne zapalenie migdałków podniebiennych
- błonica
- odra
- ospa wietrzna
- szkarlatyna (płonica)
- zmiany próchnicze zębów
- zapalenie dziąseł
- ropień zęba
- choroby nerek
- choroby przemiany materii
- zanieczyszczenie środowiska
- palenie papierosów
Ból gardła: sposoby na złagodzenie bólu gardła
Infekcja gardła jest chorobą samoograniczającą, a to znaczy, że dokuczliwy początkowo ból gardła z czasem słabnie, a wreszcie ustępuje. Zanim to jednak nastąpi, możesz złagodzić nieprzyjemny ból gardła:
- dużo pij: herbata z miodem, cytryną i sokiem malinowym, napary z kwiatu lipy, rumianku lub czarnego bzu mają właściwości antyseptyczne i rozgrzewające, będą więc w tym przypadku jak najbardziej na miejscu
- płucz gardło trzy-cztery razy dziennie naparami z rumianku, szałwii, kory dębu lub przegotowaną wodą z odrobiną soli lub sody - nie rób jednak tego zbyt intensywnie, bo niepotrzebnie dodatkowo podrażnisz gardło
- ból gardła łagodzą również gotowe preparaty do ssania, które kupisz w aptece bez recepty.

Gardimax medica lemon spray to lek bez recepty na ból gardła, który działa nie tylko na przyczyny, ale również i na objawy bólu gardła. Zawiera dwie substancje, które kompleksowo zwalczają ból gardła oraz wpływają na ustąpienie infekcji. Dzięki zawartej w sprayu lidokainie, ból ustępuje szybko. Dodatkowym atutem Gardimax medica lemon spray jest przyjemny, cytrynowy aromat.
Gardimax medica lemon spray*:
- Łagodzi ból gardła
- Można stosować już od 30. miesiąca życia
- Działa bezpośrednio w miejscu bólu
- Likwiduje wiele przyczyn infekcji gardła
- Łatwość i wygoda podania dziecku – forma aerozolu
- Nie zawiera cukru – może być stosowany przez diabetyków
Jak pokonać ból gardła? Zobacz na poniższym filmie!
* Gardimax medica lemon spray (Chlorhexidini digluconatis solutio + Lidocaini hydrochloridum) 20 mg + 5 mg/10 ml. Lek bez recepty. Aerozol do stosowania w jamie ustnej, 30 ml. Składniki: 10 ml aerozolu zawiera 20 mg diglukonianu chlorheksydyny i 5 mg chlorowodorku lidokainy. Wskazania do stosowania: lek do stosowania objawowego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 30 miesięcy. Podmiot odpowiedzialny: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o., Bankowa 4, 44-100 Gliwice.
* ChPL Gardimax medica lemon spray
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.