Nie zawsze łatwo je rozpoznać. Złamanie kości ogonowej - objawy, przyczyny, leczenie

2022-04-14 13:02

Złamanie kości ogonowej jest wyjątkowo nieprzyjemne. Kość ogonowa, nazywana także kością guziczną znajduje się na końcu kręgosłupa. Gdy ulegnie pęknięciu lub złamaniu nie może być unieruchomiona w gipsie. Pozostaje tylko czekać aż się zrośnie. Zanim to jednak nastąpi dolegliwości bólowe można łagodzić przyjmując leki przeciwbólowe lub stosując maści o tych samych właściwościach.

Nie zawsze łatwo je rozpoznać. Złamanie kości ogonowej - objawy, przyczyny, leczenie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Złamana kość ogonowa - objawy
  2. Złamana kość ogonowa - diagnostyka
  3. Złamana kość ogonowa - jak sobie pomóc?
  4. Złamana kość ogonowa - rekonwalescencja
  5. Kość ogonowa - inne przyczyny bólu
Poradnik Zdrowie: osteoporoza

Złamanie kości ogonowej jest przede wszystkim bolesne i bardzo utrudnia życie. bolesne. Kość ogonowa to końcowy odcinek kręgosłupa składający się z 3 lub 5 zrośniętych ze sobą kręgów guzicznych. Jest to pozostałość po ogonie, który człowiek stracił w procesie ewolucji. Gdy stanął na dwóch nogach ogon nie był już potrzebny do utrzymywania równowagi, ale jego szczątkowa postać pozostała.

Kość ogonowa nie pomaga w dźwiganiu tułowia, ale jest miejscem przyczepu mięśni i więzadeł. Działa też jako amortyzator w chwili siadania. A więc ta resztka ogona nie jest zupełnie bezużyteczna.

Złamana kość ogonowa - objawy

Stłuczenie, pęknięcie lub złamanie kości ogonowej może być bardzo bolesne. Im poważniejszy uraz, tym dłużej utrzymuje się ból kości ogonowej.

Zwiększoną podatność na złamanie kości ogonowej mają osoby, które cierpią na takie problemy zdrowotne jak:

a także sportowcy uprawiający dyscypliny obciążające krzyżowy odcinek kręgosłupa.

Ból po złamaniu kości ogonowej utrzymuje się zwykle przez wiele dni i nasila się podczas wypróżniania, współżycia i długiego siedzenia.

Złamana kość ogonowa - diagnostyka

O złamaniu kości ogonowej może świadczyć ból w dolnej części pleców oraz nadmierna wrażliwość na dotyk podczas badania. Zwykle też pojawia się obrzęk (czasem znaczny) oraz siniaki.

Jeśli lekarz ma wątpliwości co do rozległości urazu zleca wykonanie RTG kości ogonowej. Uzyskany obraz rozstrzyga wszystkie wątpliwości.

Złamana kość ogonowa - jak sobie pomóc?

Leczenie złamanej kości ogonowej jest najczęściej jedynie objawowe - polega na  likwidowaniu bólu oraz unikaniu dodatkowego drażnienia uszkodzonej kości.

jedynie w przypadki, gdy kość ogonowa będzie roztrzaskana na kawałki, wtedy konieczna jest operacja, aby usunąć odłamki kostne.

Aby złagodzić ból można przyjmować leki przeciwbólowe lub stosować maści o takim samym działaniu. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i czekać aż kość się zrośnie.

Jeżeli konieczne jest dłuższe siedzenia warto korzystać z podkładek na krzesło, które wyglądem przypominają koło do nauki pływania. Siedząc na takiej poduszce ograniczamy kontakt uszkodzonej kości ogonowej z podłożem i pozwalamy jej goić się.

Podczas siadania pamiętaj, aby pochylać ciało lekko do przodu. W ten sposób ciężar ciała przejmą na siebie nogi, a nie kość ogonowa.

Przez 15-20 minut dziennie rób zimne okłady na kość ogonową. Bezpośrednio po urazie warto je powtarzać 3-4 razy dziennie.

Nie wykonuj czynności, które wymagają nadwyrężania dolnej części pleców, czyli podnoszenia ciężarów oraz ćwiczeń.

Spożywaj pokarmy bogate w błonnik i dużo pij, aby unikać zaparć.

Złamana kość ogonowa - rekonwalescencja

Powrót do sprawności może przyspieszyć fizykoterapia. Rodzaj zabiegów powinien dobrać ortopeda lub specjalista rehabilitacji medycznej. Zazwyczaj jednak zaleca się ultradźwięki, pole magnetyczne, jonoforezę wapniową oraz laser.

Kość ogonowa - inne przyczyny bólu

Oprócz urazów ból kości ogonowej może mieć związek z chorobami dolnego odcinka kręgosłupa. Do kości ogonowej może promieniować ból wywołany przez:

Ból może mieć związek z guzem olbrzymiokomórkowym kości krzyżowej, mięsakiem Ewinga lub struniakiem występującym w okolicy krzyżowej.

Kolejną przyczyną może być neuralgia splotu krzyżowego lub małego splotu guzicznego, który jest częścią splotu krzyżowego. Nerwoból oznacza podrażnienie nerwów rdzeniowych. W takich przypadkach ból w okolicy krzyżowo-guzicznej jest ostry i rwący, pojawia się nagle.

Ból kości ogonowej może występować u osób cierpiących na hemoroidy i przewlekłe zaparcia. Gdy dojdzie do przeciążenia mięśni lub więzadeł okolicy krzyżowo-guzicznej pojawia się silny ból, który może mieć związek z przeciążeniem mięśnia guzicznego, mięśnia dźwigacza, zwieracza odbytu czy więzadła krzyżowo-guzowego.

Torbiel włosowa też może być przyczynną bólu kości ogonowej. Tworzy się ona, gdy dojdzie do infekcji bakteryjnej mieszków włosowych zlokalizowanych w rejonie kości ogonowej i krzyżowej. W szparze między pośladkami powstaje stan zapalny i niewielki guzek, który z czasem zamienia się w bolesny ropień. Najczęściej torbiel włosowa występuje u mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia, częściej u otyłych i prowadzących siedzący tryb życia.

Powstała torbiel wypełniona jest ropą i włosami. Sprawia dotkliwy ból. Wydzielina z ropnia wydostaje się na zewnątrz poprzez otwór lub otwory w skórze. Te miejsca mogą być zaczerwienione i opuchnięte. W ciężkich przypadkach torbieli kości ogonowej mogą wystąpić także gorączka i związane z nią dreszcze.

We wczesnym stadium torbiel włosową leczy się antybiotykami. Należy regularnie usuwać owłosienie z rejonu skóry objętego chorobą i wykonywać ciepłe okłady. Jeśli występują obrzęk, zaczerwienienie i z otworów w skórze sączy się ropa, konieczna jest wizyta u lekarza, który usuwa torbiel chirurgicznie.

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.