Dlaczego boli mnie nadgarstek? Przyczyny bólu nadgarstka

2020-07-17 13:56 Monika Majewska

Przyczyny bólu nadgarstka to najczęściej przeciążenia i urazy, np. złamania czy zwichnięcia. Ból nadgarstka może wskazywać także m.in. na choroby zapalne stawów, które mogą doprowadzić do upośledzenia funkcji nie tylko nadgarstka, a w niektórych przypadkach nawet do niepełnosprawności ruchowej. Sprawdź, dlaczego boli nadgarstek.

Przyczyny bólu nadgarstka to najczęściej nadwyrężenie lub uraz. Nadgarstek jest zbudowany z wielu drobnych stawów, kości, ścięgien, nerwów i mięśni, które stanowią delikatną strukturę, w związku z tym jest on narażony na liczne przeciążenia i uszkodzenia, takie jak złamania czy zwichnięcia. Wówczas ból nadgarstka może pojawiać się przy zginaniu, obracaniu czy naciskaniu dłoni. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć ból kciuka, a w poważniejszych przypadkach nawet przedramienia i łokcia.

Należy zwrócić uwagę także na obecność innych objawów, takich jak np. stan podgorączkowy czy uczucie rozbicia, które mogą wskazywać na choroby ogólnoustrojowe, np. reumatoidalne zapalenie stawów.

1. Ból nadgarstka: złamanie

Złamanie nadgarstka objawia się silnym bólem, zwłaszcza podczas dotykania i przesuwania kości względem siebie oraz podczas próby poruszania ręką. Szybko narasta obrzęk nadgarstka oraz pojawia się krwiak. Wśród złamań nadgarstka najczęściej diagnozuje się złamanie kości łódeczkowatej oraz złamanie typu Collesa, czyli złamanie końcowych fragmentów kości łokciowej i promieniowej, które objawia się charakterystycznym zniekształceniem typu "widelec" oraz wybrzuszeniem z wierzchu nadgarstka.

2. Ból nadgarstka: staw rzekomy

Staw rzekomy to nieprawidłowy zrost kości nadgarstka po złamaniu, w przebiegu którego pojawia się włókniste połączenie zamiast kostnego zrostu. Objawami współtowarzyszącymi są obrzęk i ból w obrębie uszkodzonego stawu, blizny na powierzchni skóry oraz zmniejszenie siły mięśniowej ręki.

3. Ból nadgarstka: zwichnięcie, skręcenie, naciągnięcie

  • zwichnięcie stawu w nadgarstku objawia się bólem, który zaostrza się przy poruszaniu ręką, obrzękiem, zniekształceniem obrysu stawu i krwiakiem w obrębie opuchlizny
  • skręcenie nadgarstka objawia się bólem nadgarstka nasilającym się w czasie ruchu, opuchnięciem nadgarstka i krwawych wylewów w obrębie uszkodzonej torebki stawowej oraz wzmożonym ocieplenie skóry w okolicy uszkodzonego stawu
  • naciągnięcie lub zerwanie wiązadeł nadgarstka objawia się krwiakiem na zewnątrz stawu nadgarstka, obrzękiem oraz bólem, który nasila się przy wykonywaniu ruchów i powoduje ograniczenie ruchomości stawów nadgarstka

4. Ból nadgarstka – nadwyrężenie ręki

Ból nadgarstka może być skutkiem przeciążenia ręki, np. noszenia zbyt ciężkich siatek z zakupami czy zbyt wytężonego wysiłku fizycznego. Przeciążenie nadgarstka może być także wynikiem ułożenia dłoni w nienaturalnej pozycji, np. przy pracy na klawiaturze komputerowej. Wówczas pojawia się ból nadgarstka, ale nie powoduje on ograniczenia ruchomości ręki.

5. Ból nadgarstka: tzw. łokieć tenisisty

Tzw. łokieć tenisisty najczęściej jest skutkiem przeciążenia mięśni prostowników nadgarstka i palców. Schorzenie objawia się bólem po zewnętrznej stronie łokcia oraz przy próbie odwracania przedramienia i prostowania łokcia. Czasami ból może promieniować do nadgarstka, doprowadzając do ograniczenia jego ruchomości. Choroba uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, takich jak np. wkręcanie żarówek, naciskanie klamki, machanie dłonią.

6. Ból nadgarstka: zwyrodnienie stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów (zwyrodnienie stawów, osteoartroza) daje pierwsze objawy zwykle pomiędzy 40. a 60. rokiem życia i mogą dotyczyć nie tylko stawu śródręczno-nadgarstkowego, lecz także innych części ciała. Dominującym objawem choroby jest ból zajętych procesem chorobowym stawów, który:

  • początkowo nasila się przy ruchu i zmniejsza w spoczynku
  • nasila się pod koniec dnia
  • w zaawansowanym stadium choroby występuje również w spoczynku, także w nocy
  • nasila się podczas pierwszych ruchów, bezpośrednio po okresie odpoczynku (tzw. bóle startowe)

Pojawia się także tzw. sztywność poranna stawów, ustępująca z reguły w ciągu 5-10 minut po obudzeniu się. Wraz z postępem choroby ruchomość stawów zostaje ograniczona, odczuwalne są trzeszczenia w stawie, który dodatkowo może ulec zniekształceniu.

7. Ból nadgarstka: choroby reumatyczne

Do grupy chorób zwyrodnieniowych stawów zalicza się także choroby reumatyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy łuszczycowe zapalenie stawów, które również dają objawy zmian zwyrodnieniowych. Na przykład RZS powoduje ból, obrzęk stawów i charakterystyczną sztywność, która pojawia się rano. Jednak ponadto pojawiają się objawy wskazujące na stan zapalny, takie jak osłabienie, uczucie rozbicia i stan podgorączkowy.

8. Ból nadgarstka: zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to choroba, która jest wynikiem długotrwałego ucisku na nerw pośrodkowy ręki. Jej objawami są ból nadgarstka i dłoni. Początkowo pojawia się on w czasie ruchu, np. przy zginaniu nadgarstka, jednak w miarę rozwoju choroby również w spoczynku. Towarzyszą mu parestezje, czyli przykre odczucia, takie jak mrowienie, drętwienie dłoni czy odczucie wbijanych igiełek w obrębie palców, ale tylko czterech pierwszych (kciuka, palca wskazującego, pośrodkowego i połowy palca serdecznego). Dolegliwości te nie dotyczą małego palca. Ponadto zmniejsza się siła mięśniowa rąk, w związku z tym trudność mogą sprawiać codzienne czynności, np. uściśnięcie dłoni lub pisanie na klawiaturze komputera.

9. Ból nadgarstka: zespół de Quervaina

Choroba de Quervaina czyli kciuk matki to zapalenie pochewek ścięgna mięśni, odpowiedzialnych za odwodzenie i prostowanie kciuka. Objawem dominującym choroby jest ból zlokalizowany w okolicy podstawy kciuka, który promieniuje do wewnętrznej strony nadgarstka oraz przedramienia i nasila się przy ruchu i chwytaniu przedmiotów. Może także dojść do obrzęknięcia podstawy kciuka.

10. Ból nadgarstka: rumień guzowaty

Rumień guzowaty to choroba zapalna tkanki tłuszczowej, w przebiegu której dochodzi do powstania słabo odgraniczonych, bolesnych, czerwonych guzów w tkance podskórnej. Jednak obok skóry choroba może zaatakować również stawy - najczęściej kolanowy lub nadgarstka. W przebiegu choroby może pojawić się również stan podgorączkowy.

11. Ból nadgarstka: ganglion

Ganglion, czyli torbiel galaretowata, to podskórny guzek, w obrębie którego gromadzi się płyn o galaretowatej konsystencji. Ganglion zwykle pojawia się nagle i dość szybko rośnie - najczęściej w okolicy torebek stawowych oraz ścięgien. Może być tkliwy, utrudniać ruchy i powodować dyskomfort.

12. Ból nadgarstka: zapalenie kompleksu chrząstki trójkątnej

Zapalenie kompleksu chrząstki trójkątnej (TFCC – Triangular Fibrocartilage Complex) to stan zapalny grupy tkanek chrzęstno-więzadłowych znajdujących się w przestrzeni między kością łokciową a kośćmi nadgarstka. Objawem dominującym choroby jest ból okolicy bocznej bruzdy nadgarstka po stronie palca małego, który pojawia się przy charakterystycznych czynnościach angażujących kompleks chrząstki trójkątnej – odchylenie dołokciowe (kompresja), odchylenie dopromieniowe (rozciąganie), podparcie.

13. Ból nadgarstka: zespół kanału łokciowego (kanału Guyona)

Zespół kanału łokciowego jest wynikiem ucisku nerwu łokciowego na poziomie nadgarstka. charakterystycznym objawem choroby jest drętwienie opuszków palca małego i serdecznego. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni zaopatrzonych przez nerw łokciowy oraz zgięciowych przykurczów palców IV i V. W cięższych uszkodzeniach dochodzi do szponiastego ustawienia palców IV i V oraz odstawania palca V.

14. Ból nadgarstka: gruźlica kostno-stawowa

Gruźlica kostno-stawowa występuje rzadko i dotyczy głównie osób w wieku podeszłym. Najczęściej zajmuje kręgosłup i kości poddawane największemu obciążeniu, czyli m.in. te nadgarstka. W przypadku zajęcia stawu, choroba objawia się przewlekłym pogrubieniem wrzecionowatym stawu, bólowym ograniczeniem ruchów i stopniowo utrwalającym się przykurczem, natomiast niszczenie kości prowadzi do wytwarzania treści ropnej, która przebija się do okolicznych tkanek miękkich, tworząc tzw. zimne ropnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Elżbieta
|

to prawda. miałam serię tego typu zabiegów i efekty przyszły bardzo szybko i nie bylo stresu jaki towarzyszylby operacji itp

Sabina
|

Zgadzam się z Radkiem.
Mi bardzo pomogły zabiegi rehabilitacyjne na mój nadgarstek, ale dopiero po diagnozie postawionej przez lekarza ortopedę. Na każdym zabiegu była bardzo miłą atmosfera, skuteczność zabiegów rewelacyjna no i dość niskie ceny.

Maja
|

Nie trzeba poddawać się operacji. Lepiej w takim przypadku pozbyć się tej przypadłości dzięki terapii BP. To świetna alternatywa.

Piotr
|

Może też być Borelioza lub zespół poboreliozowy, bartonella i inne podobne jak Mykoplazma czy Chlamydia

Radek
|

Z bólem nadgarstka, który nie przechodzi najlepiej udać się do chirurga ortopedy - on rozpozna dolegliwość, a jeśli będzie wymagała czegoś więcej niż fizjoterapii skieruje na zabieg i go wykona.

Zdesperowana
|

Do jakiego lekarza najlepiej udać się z bólem nadgarstka? Mam z tym problem od lat i niedługo nie będę w stanie pracować, a lekarze wciąż mnie zbywają, albo przepisują jakieś maści czy spraye, które kompletnie nie pomagają.

MIs
|

Metody powięziowe są super. Mi bardzo pomogły po zapaleniu ścięgien.

tralalala
|

idź do fizjoterapeuty który pracuje metodami powięziowymi, z opisu urazu można wnioskować że doznałaś dystorsji fałd.

fanny
|

Ja się kilka tygodni temu przewróciłam na rolkach i od tego czasu lewy nadgarstek mnie boli. Byłam u lekarza, stwierdził, że nic poważnego się nie dzieje, kazał smarować maścią i nosić opaskę. Niewiele to pomaga i czasami boli tak, że nie mogę ręką ruszać. Muszę wziąć pyralginę, żeby ból odpuścił i ręka była w miarę sprawna. Zastanawiam się, czy nie wybrać się do innego ortopedy na sprawdzenie tego, bo to długo trwa

Amela
|

niestety ale zespół cieśni nadgarstka jest dość cieżki do wyleczenia - sama myślałam, że wystarcza jakieś maści przeciwzapalne ale niestety - dopiero wizyta u ortopedy, zajęcia fizjoterapeutyczne no i oczywiście mniejsza ilosć pisania na klawiaturze pomogły