Witam [Porada eksperta]

2010-01-20 17:28 Krystyna Knypl

Kilka lat temu miałam dziwne zdarzenie ... W szkole zaczęła pobolewać mnie głowa po kilku minutach zauważyłam że nie czuję lewej połowy ciała < był to chwilowy niedowład) mogłam sobie wbijać szpilki i nic nie czułam.... podczas wizyty u pielęgniarki okazało się ze moje ciśnienie wynosiło 140/100 Potem miałam bardzo silny ból głowy.... skierowano mnie do szpitala po wykonaniu kilku badan i stwierdzeniu przez lekarzy ze to nic poważnego wypisano mnie na własne żądanie... przez ponad tydzien ciśnienie utrzymywało sie na poziomie 135/100 120/90 potem ciśnienie sie unormowało i zaprzestałam regularnych badan... od czasu do czasu czują dziwny ból w klatce piersiowej .... Dziś mam ok 162cm wzr i wagę ok 58 kg... Czy tamto zdarzenie może byc zapowiedzią jakiś poważniejszych problemów w przyszłości?? Dodam ze mój ojciec leczy sie na nadciśnienie.

Witam, przytoczone przez panią pomiary ciśnienia są nieprawidłowe i z tego powodu powinna pani pozostawać pod stałą opieką swojego lekarza rodzinnego oraz systematycznie notować swoje pomiary domowe w specjalnym do tego celu przeznaczonym notesie. Powinna pani stosować dietę z ograniczeniem jonu sodowego – zapraszam do lektury mojego blogu edukacyjnego „Cywilizacja soli” http://www.poradnikzdrowie.pl/blogi/blog/cywilizacja-soli/33/1/ gdzie znajdzie pani wiele praktycznych wskazówek dietetycznych. najwięcej soli zawierają wędliny, sery żółte, pieczywo ( bagietki), kostki rosołowe – tych produktów należy unikać. Wskazane są warzywa, owoce, nabiał, ciemne pieczywo. Decyzję czy wymaga pani stałego podawani tabletek może podjąć lekarz po zbadaniu pani oraz zapoznaniu się z domowymi pomiarami ciśnienia krwi. Nieleczone nadciśnienia działa niekorzystnie na serce, mózg i nerki. Niekorzystne działanie na wspomniane narządy wewnętrzne objawia się zwiększonym ryzykiem zachorowania na chorobę wieńcową, zawala serca, niewydolność nerek lub udar mózgu – powikłania te występują oczywiście po wielu latach nieleczonego nadciśnienia. Tak więc o wiele lepiej jest wcześniej kontrolować i zapobiegać. Pozdrawiam Dr n.med.Krystyna Knypl

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Krystyna Knypl

Internista, hipertensjolog, redaktor naczelna "Gazety dla Lekarzy".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE