Seks oralny a nowotwory jamy ustnej [Porada eksperta]

2009-01-07 7:25

Ostatnio słyszałem i czytałem o istotnym wpływie seksu oralnego na pojawianie się nowotworów jamy ustnej. Czy osoby, które mają cały czas jednego partnera seksualnego oraz zachowują prawidłową higienę narządów płciowych i jamy ustnej są również na to narażone?

Porada internisty
Autor: Getty Images

Witam,
Istnieją dane naukowe, które mówią o możliwości większego ryzyka zagrożenia nowotworem w obrębie jamy ustnej w przypadku uprawiania seksu oralnego, przy czym istotny jest tu nie sposób uprawiania seksu lecz ewentualne zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, który to wirus jest przenoszony droga płciową. Jeżeli osoba będąca nosicielem takiego wirusa (zwanego wirusem HPV - skrót od ang. Human Papilloma Virus) uprawia seks w sposób klasyczny, to partnerka może być narażona na rozwój raka szyjki macicy.
Higiena narządów płciowych jest bardzo ważna, ale nie chroni od zarażenia się wirusem HPV, jeżeli partnerzy mieli wcześniej lub aktualnie innych partnerów. Dla upewnienia się czy partnerzy, którzy preferują seks oralny nie są nosicielami wirusa HPV wskazane jest wykonanie specjalnego badania – jest to badanie molekularne DNA wirusa HPV metodą PCR. Metoda PCR (od ang. Polymerase Chain Reaction) opiera się na wykorzystaniu reakcji łańcuchowej polimerazy umożliwiającej bardzo szybkie namnażanie się kopii wirusa HPV. Jest to bardzo czułe badanie, umożliwiające wykrycie wirusa w bardzo wczesnej fazie zakażenia. W celu wykonania badania należy skontaktować się z placówką wykonującą takie badanie (są to zwykle poradnie chorób przenoszonych drogą płciową lub niektóre NZOZ-y wykonujące rozszerzona diagnostykę) – placówka musi zamówić wcześniej próbówkę ze specjalnym podłożem, w której umieszczony będzie wymaz ze śluzówek narządów płciowych. Czas oczekiwania na wynik badania wynosi od 7 do 21 dni (jest to bardzo skomplikowane nowoczesne badanie genetyczne). Istnieje wiele typów wirusa HPV: Wirusy typu 6,11 – dają niewielkie ryzyko rozwoju zmian łagodnych Wirusy typu 33,35,39,40,43,51-56,58 dają umiarkowane ryzyko rozwoju zmian nowotworowych Wirusy typu 16,18 – dają wysokie ryzyko rozwoju nowotworu.
Związek pomiędzy seksem oralnym a nowotworami jamy ustnej został ustalony w związku z zaobserwowanym wzrostem częstości zachorowań na nowotwory podniebienia, podstawy języka oraz migdałków wśród młodych Amerykanów. W badaniu przeprowadzonym przez słynny amerykański szpital John Hopkins Hospital, w którym szczegółowo analizowano 130 pacjentów z nowotworami jamy ustnej, wymienia się następujące czynniki powodujące zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu w obrębie jamy ustnej: zła higiena jamy ustnej, palenie papierosów, picie alkoholu powyżej 15 drinków na tydzień, zażywanie marihuany, seks oralny z osobami, które miały wielu partnerów (takie zachowanie seksualne zwiększą ryzyko zakażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego). Autorzy opracowania podkreślają, że związek między nowotworami jamy ustnej a seksem oralno-genitalnym jest dobrze udokumentowany na drodze naukowej. Nowotwory jamy ustnej mogą rozwinąć się zarówno u młodych mężczyzn jak i dziewcząt.
Obecnie dostępne są szczepienia przeciwko wirusowi HPV, więcej danych na temat wirusa HPV można znaleźć pod adresem http://www.hpv.pl/index/archiwum/6063
Pozdrawiam Dr n.med. Krystyna Knypl

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta