RDW - morfologia [Porada eksperta]

2019-04-08 15:29 Krystyna Knypl

O czym może świadczyć podwyższone aż dwukrotnie RDW w badaniu krwi kobiety w wieku 26 lat?

RDW jest jednym z parametrów wykonywanych podczas badania morfologii krwi i jest to skrót od angielskich słów "Red (cell) Disstribution Width" - termin ten oznacza występowanie różnicy w wielkości poszczególnych krwinek czerwonych.

Norma RDW jest różnie określana i może trochę różnić się w poszczególnych laboratoriach. Zwykle waha się pomiędzy 11 a 14,5%.

Podwyższenie RDW oznacza dużą różnorodność wielkości krwinek czerwonych i stan ten jest nazywany anizocytozą. Nie jest to stan pozwalający na postawienie konkretnego rozpoznania ponieważ może anizocytoza występować w różnych stanach chorobowych - najczęściej w niedokrwistości (anemii), stanach zapalnych.

Wynik badania parametru RDW powinien być interpretowany przez lekarza prowadzącego w zestawieniu z dolegliwościami odczuwanymi przez pacjenta oraz wynikiem badania przeprowadzonego w gabinecie przez lekarza.

Zachęcam do udania się do lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam
Dr n.med. Krystyna Knypl

Przeczytaj też: 

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Krystyna Knypl

Internista, hipertensjolog, redaktor naczelna "Gazety dla Lekarzy".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE