Próby wątrobowe [Porada eksperta]

2013-04-08 0:12 Krystyna Knypl

Mam podwyższony AST 60 IU/L (norma do 40) i ALT IU/L 93 (norma do 38). O czym to może świadczyć? Wcześniej przez 1 m-c brałam glukozaminę. Badania moczu i krwi mam w normie. Czy cos bardzo złego dzieje się z moją wątrobą?

Witam,
Próby wątrobowe mogą ulec podwyższeniu z bardzo wielu powodów. Trudno jest jednoznacznie ocenić, czy istnieje związek przyczynowy z zażywanym preparatem glukozaminy, ale należy brać pod uwagę taką możliwość. Glukozamina jest odżywką sprzedawaną bez recepty, nie jest lekiem, w związku z tym nie obowiązują pewne procedury, jakie mają miejsce w przypadku preparatów zarejestrowanych jako lek. Nie wspomina Pani, w jakim punkcie sprzedaży nabyła Pani preparat -wiadomo, że znaczny odsetek odżywek sprzedawanych na przykład w Internecie ma w swym skaldzie różne zanieczyszczenia, które również mogą działać niekorzystnie na organizm. Tak więc bardzo trudno jest określić, jaki czynnik zadziałał. Ponieważ żadne poważne naukowe badania nie wykazały jakiejkolwiek korzyści wynikającej z zażywania glukozaminy – przede wszystkim nie należy kontynuować przyjmowania glukozaminy. W celu ułatwienia i przyspieszenia regeneracji wątroby należy zastosować dietę z ograniczeniem tłuszczów – pokarmy wyłącznie gotowane, należy wykluczyć także słodycze (batoniki, czekoladki itp.), bowiem jest w nich tzw. tłuszcz cukierniczy. Zabronione są żółte sery, obowiązuje także całkowity zakaz spożywania alkoholu w jakiejkolwiek postaci, wskazane owoce i warzywa. Po 4 tygodniach ścisłego przestrzegania diety warto ponownie sprawdzić próby wątrobowe. Jeżeli wyniki będą nadal podwyższone, wskazane będzie przeprowadzenie konsultacji u lekarza oraz badań mających na celu ustalenie przyczyny utrzymujących się nieprawidłowości.
Pozdrawiam
Dr n. med. Krystyna Knypl

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Krystyna Knypl

Internista, hipertensjolog, redaktor naczelna "Gazety dla Lekarzy".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE