Problemy z zatokami: profilaktyka i leczenie infekcji zatok

2019-11-23 14:42 Materiał sponsorowany

Zapalenie zatok to choroba dokuczliwa i bolesna. Chory ma silny katar oraz ból głowy, spowodowany zatkanymi zatokami. Nie każdy rodzaj zapalenia zatok leczy się antybiotykiem, dlatego czasem warto sięgnąć po naturalne leki, które pomagają zlikwidować tę dolegliwość.

Ból głowy na wysokości czoła i skroni to charakterystyczny objaw problemów z zatokami przynosowymi. Zapalenie zatok jest często wynikiem niedoleczonego przeziębienia, którego objawem był silny katar. To dlatego, że zatoki łączą się z jamą nosową.

Gdy jesteśmy zdrowi, zatoki w naturalny sposób są wentylowane powietrzem docierającym do nich z nosa. Gdy jednak cierpimy na katar (nieżyt nosa) – wydzielina produkowana w nosie przedostaje się do zatok i zalega w nich, zatykając je i uniemożliwiając wentylowanie.

To doskonałe warunki do rozwoju bakterii i grzybów, dlatego często wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych (grypa czy przeziębienie) kończy się zapaleniem zatok, wymagającym podania antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych.

Zapalenie zatok - jak się objawia? 

Zapalenie zatok i błony śluzowej, która je wyściela, objawia się silnym katarem. Ponieważ zalega on w zatokach i powoduje w nich zmiany ciśnienia, chory odczuwa też bóle głowy, często w sytuacji, gdy schyla się lub kładzie do łóżka.

Objawem towarzyszącym chorobie jest też naturalna przy każdej infekcji gorączka, która przy zakażeniu bakteryjnym, może być bardzo wysoka. 

Warto wiedzieć

Zapalenie zatok może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. W rzadkich wypadkach choroba ta może być spowodowana nieprawidłową budową przegrody nosowej, a nawet próchnicą zębów. Na zapalenie zatok cierpią też często alergicy oraz osoby narażone na wdychanie szkodliwych substancji (dymu tytoniowego, oparów chemicznych itd).

Czy zapalenia zatok można uniknąć?

To trudne, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy wokół nas krąży mnóstwo drobnoustrojów chorobotwórczych. Można jednak zapobiegać infekcjom wzmacniając swoją odporność, a także lecząc przeziębienie, gdy tylko się pojawi i pilnując, aby nie przerodziło się w poważniejsze choroby.

Ważnym elementem profilaktyki zapalenie zatok przynosowych jest leczenie nieżytu nosa, który choć sam w sobie nie jest chorobą, a jedynie jej objawem, może być przyczyną wspomnianej infekcji. Regularne oczyszczanie nosa zapobiega bowiem gromadzeniu się i zaleganiu wydzieliny w zatokach.

Pomocne w walce z katarem jest stosowanie preparatów, które dzięki naturalnym składnikom wspierają funkcje samooczyszczania się zatok, zmniejszają produkcję wydzieliny i udrożniają nos, ułatwiając oddychanie.

Naturalne spray'e

Takim produktem jest spray Sinulan Express Forte, który zawiera cztery odświeżające olejki eteryczne: z mięty pieprzowej, eukaliptusa, tymianku i rozmarynu. Jest skuteczny i bezpieczniejszy od zwykłych kropli na katar, których działanie opiera się na stosowaniu substancji obkurczających naczynia krwionośne, a przez to wysuszających błonę śluzową nosa.

Wysuszona błona nie tylko nie spełnia swojej funkcji ochronnej przed drobnoustrojami, ale i „włącza” mechanizm obronny organizmu, polegający na zwiększonej produkcji wydzieliny. Sinulan Express Forte nie zawiera takich substancji, za to dodatkowo nawilża śluzówkę, dzięki zawartości aktywnego, hipertonicznego i nawilżającego roztworu Filmogen.

Sinulan odtyka nos i zatoki już po 15 minutach od aplikacji, a także łagodzi ból zatok oraz eliminuje bakterie i wirusy. Ze względu na swój naturalny skład jest całkowicie bezpieczny zarówno dla osób z nadciśnieniem, jak i dla kobiet w ciąży oraz w czasie laktacji.

Wypróbuj
Sinulan Express Forte

Autor: Sinulan

materiał reklamowy

Sinulan Express Forte (wyrób medyczny)* zawiera 100% naturalnych składników aktywnych.

  • Szybko odtyka nos i zatoki
  • Nie wysusza śluzówki nosa
  • Redukuje ból zatok
  • Usuwa wirusy i bakterie
  • Dla osób od 12. roku życia
  • Odpowiedni dla kobiet w ciąży i karmiących piersią

Nie lekceważ kataru

Stosowanie sprayów na katar, takich jak Sinulan Express Forte to tylko jeden ze sposobów walki z katarem i zapaleniem zatok. Przydatne mogą okazać się również inhalacje z soli fizjologicznej lub gorącej wody z dodatkiem olejku z eukaliptusa.

Ważne jednak jest to, aby koniecznie skonsultować się z lekarzem w sytuacji, gdy domowe sposoby leczenia infekcji nie dają rezultatu lub gdy pacjent ma wysoką temperaturę. Takie objawy mogą świadczyć o rozwoju choroby i wymagają niekiedy podania antybiotyku, który poradzi sobie z bakteriami, które rozgościły się w zatokach.

* Sinulan Express Forte (wyrób medyczny)

Opakowanie: 15 ml, spray

Stosowanie: dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia

Przed zastosowaniem należy zapoznać się z listą składników. Nie należy stosować w przypadku uczulenia lub nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie są znane żadne działania niepożądane stosowania wyrobu. Aerozol do nosa Sinulan Express Forte nie jest szkodliwy w przypadku połknięcia. Ze względu na początkowe uczucie mrowienia nie zaleca się stosowania aerozolu do nosa Sinulan Express Forte u dzieci poniżej 12. roku życia. Należy się skontaktować z lekarzem, jeśli w ciągu 7 dni stosowania aerozolu do nosa Sinulan Express Forte objawy nie ustąpią.
Preparat wykazuje działanie około 10–15 minut po aplikacji, powodując znaczny wzrost wydobywania się wydzieliny z nosa. Przez ten czas nie należy wykonywać powtórnej aplikacji. Nasilenie wydobywania się wydzieliny z nosa może trwać nawet 4–6 godzin, w zależności od początkowego stopnia zablokowania dróg nosowych (przekrwienia błony śluzowej nosa).

Dystrybutor: Walmark Sp. z o.o., ul. Teatralna 9, 41-200 Sosnowiec, Polska.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE