Powikłania po zapaleniu oskrzeli [Porada eksperta]

2013-04-08 15:27 Krystyna Knypl

Od dwóch tygodni leczę zapalenie oskrzeli (antybiotyki), niestety nie ma efektów. Mam napady duszności, gorączkę, czuję ciągłe osłabienie. Palenie ograniczyłem do minimum. Nie czuję bólu w oskrzelach.

Witam,
Nie ma możliwości skutecznego opanowania dolegliwości oskrzelowych u osoby która pali papierosy! Wypalenie jednego papierosa powoduje całkowity paraliż tzw. nabłonka rzęskowego na 20 minut, który u osób niepalących chroni przed dostawaniem się do wnętrza oskrzeli bakterii, wirusów i innych patogenów. Tak więc wypalenie na przykład 10 papierosów powoduje, że przez 200 minut w ciągu doby pańskie oskrzela są otwarte na oścież dla wszystkich znajdujących się w okolicy bakterii i wirusów. Z pewnością nie zostawia pan swojego mieszkania otwartego na oścież na 200 minut w ciągu doby i nie ma powodu, aby oskrzela traktować gorzej! Tak więc pierwszy warunek wyleczenia to całkowite zaprzestanie palenia, a jeżeli dolegliwości się utrzymują to należy ponownie skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam
Dr n.med. Krystyna Knypl

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Krystyna Knypl

Internista, hipertensjolog, redaktor naczelna "Gazety dla Lekarzy".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE