Odczyn lateksowy [Porada eksperta]

2013-04-08 15:20 Krystyna Knypl

Mojej mamie spucha kostka u lewej nogi, strasznie j bolaa i bya lekko zaczerwieniona. Dostaa skierowanie na badanie poziomu latexu od lekarza reumatologa. Wynik wyszed < 8 IU/L. Prosz o wyjanienie, co oznacza ten wynik i po co si robi w ogle to badanie, co ono okrela, bo nigdzie nie mog znale wytumaczenia. A wizyta u lekarza daleko.

Witam,
Przypuszczam, że mama dostała skierowanie na wykonanie tzw. odczynu lateksowego – jest to badanie służące do wykrywania czynnika reumatoidalnego, który jest autoprzeciwciałem. W 85% występuje w klasie immunoglobulin IgM, niekiedy w innych klasach immunoglobulin, ale wtedy nie ma znaczenia diagnostycznego. Ponieważ test może być wykonany różnymi metodami powinna mama zgłosić się do lekarza, który wystawił skierowanie na badanie – zinterpretuje on wynik w zestawieniu z dolegliwościami pacjentki oraz wynikami badania przedmiotowego i będzie to najbardziej właściwe postępowanie. Dodatni odczyn lateksowy występuje w rożnych schorzeniach reumatologicznych, nie jest badaniem specyficznym i swoistym tylko dla jednego schorzenia i jest to drugi powód dla którego interpretacji tego wyniku powinien dokonać lekarz prowadzący.
Pozdrawiam
Dr n.med. Krystyna Knypl

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Krystyna Knypl

Internista, hipertensjolog, redaktor naczelna "Gazety dla Lekarzy".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE