Objawy II fazy sarkoidozy [Porada eksperta]

2018-04-04 15:03 Krystyna Knypl

Witam! U mojej mamy wykryto II fazę sarkoidozy. Czy jest to coś poważnego? I czy można to wyleczyć? Mojej mamie puchną również stopy (opuchlizna nie schodzi po nocy). Czy ma to coś wspólnego z tą chorobą, czy może ma to inne podłoże chorobowe?

Sarkoidoza jest przewlekłym schorzeniem związanym z zmienionym funkcjonowaniem układu odpornościowego, w następstwie czego powstają ziarniniaki (czyli małe grudki zapalne). Ziarniniaki mogą pojawić się w różnych narządach, ale najczęściej spotyka się je w węzłach chłonnych oraz w płucach.

Objawy choroby rzadko pojawiają się nagle - zwykle rozwija się stopniowo zmęczenie, poczucie braku energii, bóle, suchość oczu, kaszel, zmiany na skórze. Szczegółowy obraz chorobowy zależy od lokalizacji zmian.

Na przestrzeni lat stosowano różne leki w terapii sarkoidozy, ale rezultaty leczenia nie zawsze są zadowalające.

Nie pisze Pani jaką postać sarkoidozy wykryto u Mamy - jeżeli jest to postać płucna, czyli najczęstsza, to warto, aby była ona pod opieką Instytutu Chorób Płuc przy ul. Płockiej w Warszawie.

Pozdrawiam

Dr n. med. Krystyna Knypl

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Krystyna Knypl

Internista, hipertensjolog, redaktor naczelna "Gazety dla Lekarzy".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE