Mam wysokie OB i puchną mi nogi. [Porada eksperta]

2013-04-08 14:58 Krystyna Knypl

Mam wysokie OB i puchną mi nogi. Nie mogę wcisnąć już dawnego obuwia. Na nogach powychodziły mi żylaki. Dostałam od lekarza lek Cyclo 3 Fort biorę go od 3 tygodni ale nic nie pomaga. Biorę też leki na depresję. Mój wskaźnik BMI to 27.5.

Przyczyny obrzęków w obrębie kończyn dolnych mogą być różne – do najczęściej spotykanych należy spożywanie pokarmów z nadmierna ilością jonu sodowego oraz dosalanie potrwa, w wyniku czego ilość wprowadzonego do organizmu jonu sodowego jest większa niż możliwości wydalnicze organizmu. Jon sodowy zgromadzony w nadmiarze powoduje zatrzymywanie wody w organizmie i powstają obrzęki. Tak więc w takim przypadku najprostszym sposobem na ich pozbycie się jest zastosowanie odpowiedniej diety. Pomocna może być w takich przypadkach dieta ryżowa, w której dozwolonymi produktami są: biały ryż, mleko, chudy biały ser, warzywa gotowane, owoce oraz białe mięso pieczone w piekarniku bez żadnych dodatków typu sos sojowy lub inne przyprawy zawierające glutaminian sodowy. Zachęcam panią do zastosowania takie diety będzie ona korzystna również ze względy na wagę ciała i podwyższone BMI. Pojawienie się żylaków na kończynach dolnych wskazuje na niedomogę układu żylnego. Inne czynniki osłabiające sprawność żył to siedząca praca, zaburzenia hormonalne, palenie papierosów. Niekiedy problemy z sercem lub nerkami mogą być przyczyną zatrzymywania wody w organizmie i powstawania obrzęków. Który z wymienionych czynników ma miejsce w pani przypadku ustalić może wyłącznie lekarz, dlatego też zachęcam do skontaktowania się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Krystyna Knypl

Internista, hipertensjolog, redaktor naczelna "Gazety dla Lekarzy".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE