Krzywa cukrowa - interpretacja [Porada eksperta]

2013-04-08 12:56 Jolanta Mętrak

Moja krzywa cukrowa: na czczo: glukoza 93 mg/dl, po wypiciu 75g glukozy po godzinie 105 mg/dl, po dwóch godzinach 37 mg/dl. Powtórne badanie - wynik wyszedł podobny. Poziom cukru na czczo: 113 i 115. Do lekarza rodzinnego trafiłam z objawami: częste mdlenie, ból głowy, wypadanie włosów, łamanie paznokci, zawroty głowy. Nie biorę żadnych leków, ani nie mam żadnej diety. Co mam zrobić?

113 i 115mg% na czczo może się zdarzyć, jeśli napijemy się czegoś przed badaniem, zjemy późno kolację. Ale w krzywej Twój poziom cukru na czczo jest prawidłowy, natomiast glukoza stymuluje za duży wyrzut insuliny, bo po 2 godz masz niedocukrzenie. Nie powinnaś objadać się słodyczami, słodkimi napojami, bo to może u Ciebie wywoływać spadki cukru i osłabienia, bóle głowy, a nawet omdlenia. Wypadanie włosów i łamanie paznokci, to nie z powodu cukru (ani wysoki, ani niski tak nie wpływa na przydatki skóry). Jak tam morfologia, poziom żelaza? Radzę zacząć łykać tabletki ze skrzypem polnym lub H-pathoten. A odnośnie cukru to tylko dieta z ograniczeniem cukrów prostych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Jolanta Mętrak

Prócz specjalizacji chorób wewnętrznych zajmuje się także fachowym odchudzaniem, przyjmuje w Centrum Medycznym DAMIANA i Poliklinice „Czajkowscy” w Piasecznie (ul. Kilińskiego 14).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE