Duża rozpiętość między ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym [Porada eksperta]

2013-04-08 15:15 Krystyna Knypl

Często mam ciśnienie ok. 130/60. Czy nie jest to za duża różnica między ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym? Czy mam się niepokoić? Nie mam arytmii, czuję się dobrze.

Rozpiętość między ciśnieniem skurczowy i rozkurczowym zależy od wielu czynników. Wielkość ciśnienia skurczowego stopniowo wzrasta wraz z wiekiem, ale wartości powyżej 140 mmHg u osób dorosłych są uważane za nieprawidłowe. Ciśnienie 130 mmHg określane jest mianem wysokiego prawidłowego. Co do ciśnienia rozkurczowego – to wartość 60 mmHg jest prawidłowa, i rozpiętość pomiędzy ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym dla osoby dorosłej można uważać za prawidłową. Niekiedy podczas pomiaru dochodzi do fałszywego zaniżenia ciśnienia skurczowego – ma to miejsce przy zbyt silnym ucisku słuchawki nad tętnicą. Warto też wiedzieć, że ciśnienie rozkurczowe wyświetlane na ekranach ciśnieniomierzy elektronicznych w istocie nie jest wynikiem pomiaru lecz obliczane jest ze specjalnego wzoru. Tak więc dokładniejsze komentowanie wartości ciśnienia rozkurczowego może mieć miejsce tylko w przypadku prawidłowo zmierzonego ciśnienia aparatem rtęciowym. Wskazane jest aby kontrolowała Pani okresowo ciśnienie krwi.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Krystyna Knypl

Internista, hipertensjolog, redaktor naczelna "Gazety dla Lekarzy".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE