Masz grypę? Nie lecz się tzw. aspiryną!

2018-11-23 12:01

Przyjmowanie dużych dawek aspiryny może zakłócać procesy metaboliczne zachodzące w organizmie i prowadzić do niekorzystnych zmian na poziomie komórkowym. Szczególnie groźne jest zażywanie aspiryny podczas grypy - lek może wywołać niekorzystne zmiany w wątrobie i mózgu (tzw. zespół Reye'a).

Masz grypę? Nie lecz się ASPIRYNĄ!
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Aspiryna nadużywana może szkodzić
  2. Toksyczne dawki aspiryny
  3. Podczas zażywania aspiryny ostrożności nigdy za wiele

Naukowcy z Kalifornii nie mają żadnych wątpliwości: do tak ogromnej liczby zgonów (ok. 50 mln osób!) podczas pandemii grypy hiszpanki w 1918 r. przyczyniło się nadużywanie aspiryny. Jak to możliwe, przecież to właśnie po aspirynę sięga wielu z nas, czując objawy przeziębienia czy grypy?To właśnie aspirynę najczęściej nosimy przy sobie na wypadek, gdyby naraz coś zaczęło nas „łapać”. Aspirynę, która odkąd tylko, ponad 100 lat temu, pojawiła się na świecie, zyskała opinię cudownego leku przeciwbólowego, przeciwgorączkowego, przeciwzapalnego. Leku prawie doskonałego.Wiele w tym prawdy, gdyż kolejne badania pokazywały, że, poza nielicznymi przeciwwskazaniami (najważniejsze to krwawienia z przewodu pokarmowego, stąd aspiryna jest niewskazana dla wrzodowców), lek ten może mieć wiele pożytecznych zastosowań, np. w profilaktyce niektórych nowotworów.

Aspiryna nadużywana może szkodzić

Amerykańscy badacze dowodzą, że to nadużywanie kwasu acetylosalicylowego (substancja czynna aspiryny) z całą pewnością doprowadziło do tak dużej śmiertelności z powodu hiszpanki. I przestrzegają przed stosowaniem jej podczas obecnej pandemii świńskiej grypy, jak również przed nadużywaniem przy objawach każdej innej grypy. Sporo osób ma uczulenie na salicylany. Ale nawet ci, którzy nie są na nie uczuleni, podczas każdej infekcji wirusowej powinni po nie sięgać z dużą ostrożnością lub stosować zamienniki. Salicylany mogą bowiem przyczyniać się do zwiększonej syntezy śluzu w płucach, co z kolei może spowodować trudności w jego usuwaniu, a w konsekwencji doprowadzić do zaostrzenia przebiegu infekcji wirusowej. To zaś może spowodować nadkażenia bakteryjne.

Ważne
  • Podczas infekcji grypowej wystrzegaj się leków z dodatkiem kofeiny. Kofeina powoduje bowiem, że szybko możesz poczuć się dobrze, wstać z łóżka. Ale wirusy nadal w tobie tkwią i zarażasz innych. Jednocześnie, gdy kofeina przestaje działać, stajesz się bardziej bezbronna wobec wirusów i bakterii.
  • Pamiętaj, że osoba chora na grypę może zarażać innych jeszcze do 48 - 72 godz. po ustąpieniu gorączki i ostrych objawów ze strony układu oddechowego.

Toksyczne dawki aspiryny

Zdaniem dr Karen Starko z Uniwersytetu Kalifornijskiego, która podjęła kolejną próbę wyjaśnienia przyczyn tak dużej śmiertelności na skutek hiszpanki, lekarze zalecali wówczas zbyt duże dawki tego leku, sięgające nawet 31 g dziennie! Tymczasem dziś zalecana maksymalna dawka to ok. 4 g. Takie dawki musiały okazać się toksyczne. Musiały powodować liczne efekty uboczne, jak gromadzenie się wody w płucach, problemy z układem oddechowym i układem krążenia czy wreszcie ogólne zatrucie organizmu. To wszystko na tyle osłabiało organizm, że stawał się on podatny na działanie nie tylko wirusów grypy, ale też innych, oraz bakterii. I to prawdopodobnie bakterie były przyczyną licznych zgonów.

Podczas zażywania aspiryny ostrożności nigdy za wiele

Czy to znaczy, że aspiryna w mniejszych, bezpieczniejszych dawkach nie jest groźna? W przypadku grypy zarówno naukowcy, jak i lekarze zalecają ostrożność. I to nie tylko w przypadku dzieci, młodzieży, kobiet w ciąży i matek karmiących lub osób uczulonych na salicylany, ale wszystkich. Niektórzy naukowcy twierdzą, że nawet niewielkie dawki aspiryny w zetknięciu z wirusami grypy mogą wywołać groźny dla życia tzw. zespół Reye'a, chorobę, która powoduje niekorzystne zmiany w wielu narządach, głównie mózgu i wątrobie. Choć bezpośrednia przyczyna schorzenia wciąż nie jest znana, przypuszcza się, że może być ona związana z używaniem niektórych leków, np. kwasu acetylosalicylowego. I właśnie zespół Reye'a może wystąpić w kilka dni po infekcji wirusowej (np. grypie, ospie wietrznej). W dodatku, co podkreśla się od niedawna, zespół ten może wystąpić nie tylko u dzieci w wieku 4 -12 lat, ale i u dorosłych. Jednym z charakterystycznych objawów tego schorzenia są silne, gwałtowne wymioty. Nudności i wymioty mogą też towarzyszyć grypie, nie są one jednak zbyt silne.