Zanim powstaną odleżyny. Jak rozpoznać i w porę zapobiec odleżynom.

2019-10-09 16:51 Materiał sponsorowany

Odleżyny goją się trudno i sprawiają ból - niepotrzebnie, gdyż są sposoby, dzięki którym można ich uniknąć. Warto wiedzieć, po czym rozpoznać, że na ciele bliskiej osoby tworzą się odleżyny i jak temu zapobiec.

 Jak rozpoznać i w porę zapobiec odleżynom.
Autor: TENA - materiały prasowe

Jak zapobiec odleżynom? To pytanie powinien zadać sobie każdy, kto opiekuje się kimś, kto z racji wieku lub stanu zdrowia większość czasu spędza w pozycji leżącej. Ale na tę przypadłość narażone są również osoby względnie aktywne w ciągu dnia, które zmagają się z nietrzymaniem moczu. Problemu nie należy bagatelizować, gdyż odleżyny są bolesne i trudno się goją. Można im jednak zapobiec.

Jak powstają odleżyny?

Odleżyny tworzą się wówczas, gdy chory długo leży - powstają w miejscach, w których tkanki są dość wąskie, a odległość między skórą, a kośćmi jest niewielka. Dochodzi wówczas do ucisku na tkanki i niedokrwienia komórek. Początkowo skóra jest tylko lekko zaczerwieniona, jednak w miarę upływu czasu stale niedokrwione tkanki zaczynają obumierać. Powstają wówczas  owrzodzenia, które nie dość, że trudno się goją, to jeszcze łatwo ulegają zakażeniom. Na odleżyny najbardziej narażone są okolice pośladków, kości ogonowej, a w dalszej kolejności kręgosłup i pięty. Gdy zaś chory przez długi czas leży na boku, odleżyny mogą również pojawić się na ramieniu, udach, po bokach bioder i stóp.

Jak zapobiec odleżynom?

Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pozwalają zmniejszyć ryzyko powstania odleżyn.

  •  Zadbana, czysta skóra. Zarówno kąpiel, jak i toaleta okolic intymnych, jest jednym z podstawowych elementów profilaktyki, zwłaszcza u osób starszych, których skóra jest bardzo delikatna i narażona na odparzenia. Jeśli bliski nie radzi sobie z codzienną toaletą, lub nie pozwala na nią stan jego zdrowia, należy mu z tym pomóc. Do oczyszczania skóry, zwłaszcza w okolicach intymnych, warto używać chusteczek wilgotnych TENA Wet Wipe. Są miękkie, nie podrażniają, zmniejszają ryzyko infekcji, a oczyszczonej nimi skóry nie trzeba już spłukiwać wodą, co bardzo ułatwia pielęgnację. W trakcie kąpieli najlepiej jest używać jednorazowych myjek, co zmniejsza ryzyko zakażenia, a także delikatnie masować partie ciała narażone na odleżyny, co pobudzi mikrokrążenie. Po osuszeniu skórę należy zabezpieczyć odpowiednim kremem - to ważne zwłaszcza w tych okolicach, które narażone są na działanie wilgoci (u osób, które z powodu nietrzymania moczu używają pieluch są to pośladki i krocze).  Jeśli skóra jest zaczerwieniona, warto stosować krem łagodzący podrażnienia, jak np. TENA Zinc Cream, powinien zawierać tlenek cynku w stężeniu 10 proc, a także składniki natłuszczające (olej canola) i witaminę C.
  • Ochrona w nietrzymaniu moczu. Tworzeniu się odleżyn sprzyja maceracja skóry, dlatego by im zapobiec, trzeba dbać również o odpowiednią higienę miejsc intymnych, a także i o to, by skóra chorego nie była narażona na wilgoć. Ochrona w nietrzymaniu moczu. Tworzeniu się odleżyn sprzyja maceracja skóry, dlatego by im zapobiec, trzeba dbać również o odpowiednią higienę miejsc intymnych, a także o to, by skóra chorego nie była narażona na wilgoć. W takiej sytuacji warto korzystać z bardzo chłonnych i komfortowych w użyciu pieluchomajtek na rzepy TENA Slip ProSkin. Błyskawicznie wchłaniają nawet duże ilości płynu, co zapewnia uczucie suchości nawet przez całą noc. TENA Slip ProSkin wykonane są z materiału podobnego do tkaniny, a w pełni oddychający panel tylny ConfioAir™ pozwala skórze oddychać. To dodatkowo minimalizuje ryzyko maceracji skóry i pozytywnie wpływa na jej kondycję. Przed nałożeniem pieluchomajtek czystą, osuszoną skórę należy zabezpieczyć kremem ochronnym TENA Barrier Cream z gliceryną, olejem canola i witaminą E, który tworzy na niej niewyczuwalną, lecz skuteczną barierę zabezpieczającą przed kontaktem z moczem.
Warto wiedzieć
Pieluchomajtki TENA Slip

Autor: TENA - materiały prasowe

Pieluchomajtki na rzepy TENA Slip łatwo dopasować do każdej sylwetki. W przeciwieństwie do wielu innych podobnych produktów wykonane są z materiału podobnego do tkaniny, dzięki czemu są bardzo komfortowe w użytkowaniu i nie blokują dopływu powietrza. Są też bardzo chłonne i wyposażone w neutralizator zapachu oraz wskaźnik wilgoci, dzięki któremu wiadomo, kiedy należy je zmienić. Co ważne: ich konstrukcja pozwala łatwo je założyć nawet osobie leżącej, a następnie dokładnie je dopasować

  • Częsta zmiana pozycji. Chorego, który leży, należy przynajmniej co dwie godziny obracać tak, by nie był ułożony ciągle w ten sam sposób. Nie jest to trudne, ale wymaga pewnych umiejętności, warto więc wcześniej poprosić o profesjonalny instruktaż np. opiekującą się chorym pielęgniarkę środowiskową.
  • Materac przeciwodleżynowy. Pomaga zmniejszyć nacisk na tkanki i odciążyć ciało. Bardzo skuteczne są materace zmiennociśnieniowe, wyposażone w pompę tłoczącą powietrze i ułożone na specjalnym łóżku ortopedycznym, a także materace wodne. W sprzedaży dostępne są również materace przeciwodleżynowe gąbkowe.
  • Prawidłowo dobrany wózek inwalidzki. Odleżyny mogą tworzyć się również u osób, które w ciągu dnia poruszają się na wózku inwalidzkim. Można im zapobiec, gdy wózek inwalidzki jest indywidualnie dobrany do użytkownika - umożliwia przyjęcie w nim stabilnej pozycji siedzącej, daje poczucie komfortu, a jego podnóżek tak podpiera stopy, że równomiernie rozkłada nacisk ud na siedzisko. Warto go również wyposażyć specjalną poduszkę przeciwodleżynową.
  • Właściwa dieta. Dieta osoby, która z racji trybu życia lub stanu zdrowia narażona jest na odleżyny, powinna być urozmaicona, bogata w składniki mineralne i witaminy, niekiedy - w porozumieniu z lekarzem - trzeba ją również wzbogacić w produkty dostarczające dużych ilości białka. Powinna również pić około dwóch litrów płynów na dobę, bo odpowiednie nawodnienie ma ogromny wpływ na właściwą kondycję skóry.

Przeczytaj: Poradnik dla opiekunów osób starszych i przewlekle chorych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE