Wiele rodzajów trądzików, jedno rozwiązanie

2020-04-06 15:03 Materiał sponsorowany

Trądzik to uporczywe i przede wszystkim nieestetyczne zmiany skórne. Stany zapalne, objawiające się zaskórnikami, wypryskami, krostami czy przebarwieniami pojawiają się na skórze zarówno kobiety, jak i mężczyzn, powodując u nich dyskomfort, a niekiedy i wstyd przed pokazaniem się na ulicy. Jak sobie radzić z trądzikiem?

Granex - przed i po
Autor: Granex - materiały prasowe

Trądzik jest bardzo częstą dolegliwością. Dotyka szczególnie młodzież w okresie dojrzewania: badania pokazują, że na trądzik zapada średnio 85% chłopców i 80% dziewcząt. Nie znaczy to jednak, że osoby dorosłe są bezpieczne: choroba ta występuje również u nich, choć ma inne podłoże i inna postać.

Co to jest trądzik?

Główną przyczyną występowania zmian trądzikowych są zaburzenia hormonalne, Tak jest w najczęściej spotykanej postaci trądziku – tzw. młodzieńczej. Burza hormonów szalejąca w dojrzewającym organizmie rozregulowuje pracę gruczołów łojowych, powodując ich nadaktywność i nadmierną produkcję sebum – szczególnie narażone są na to osoby z cerą tłustą i mieszaną. Nadmiar sebum zatyka pory skóry i powoduje zakażenia, których skutkiem są zaskórniki, wypryski, krosty oraz przebarwienia.

Innym powodem powstawania trądziku w okresie dojrzewania jest nadmierne rogowacenie okołomieszkowe, blokujące gruczołów włosowo-łojowych. Taka sytuacja sprzyja zakażeniom bateryjnym, jest też przyczyną gromadzenia się sebum i pękania ścianek mieszków włosowych. Stan zapalny typowy dla tego etapu trądziku wywołuje nieestetyczne wypryski i pryszcze, które bardzo psują wygląd skóry i powodują ból. Duże zamiany mogą pozostawiać po sobie blizny i przebarwienia, które trudno usunąć.

Trądzik nie występuje jednak wyłącznie u młodzieży. Cierpią na niego, choć rzadziej, również osoby dorosłe. W ich przypadku źródłem choroby również mogą być zaburzenia hormonalne, jednak częściej jest nim stres i zmęczenia. Bardzo często przyczyn tego stanu chorobowego upatruje się w zanieczyszczonym środowisku, w nieprawidłowym stosowaniu kosmetyków czy w złej diecie. Bardzo ważnym czynnikiem sprzyjającym występowaniu trądziku są geny – wiele osób cierpiących na tę chorobę przyznaje, że podobny problem występował w ich rodzinach.

Trądzik trądzikowi nierówny

Trądzik młodzieńczy, szeroko opisany wcześniej, to najczęściej występująca postać tej choroby, ale nie jedyna.

U osób po 30.-40. roku życia diagnozuje się tzw. trądzik pospolity, który objawia się najczęściej zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi, ale również krostami i ropnymi torbielami.

Inna postać trądziku, tzw.  różowaty jest chorobą przewlekłą i nawracającą. Jej charakterystycznym objawem są małe, czerwone guzki wypełnione ropą, które występują na nosie, policzkach i czole.

Istnieje również trądzik ropowiczy, bliznowcowy czy skupiony. Te odmiany dolegliwości objawiają się torbielami ropnymi, wykwitami i pozostającymi po nich bliznami.

Kiedy leczyć się samodzielnie, a kiedy iść do dermatologa?

Trądzik nie jest chorobą zakaźną i często nie wymaga konsultacji u dermatologa. Jego łagodną postać można wyleczyć dzięki prawidłowej pielęgnacji skóry.

Na rynku jest wiele kosmetyków przeznaczonych dla cery trądzikowej, które zmniejszają produkcję sebum czy złuszczają martwy naskórek, czyli eliminują czynniki sprzyjające powstawaniu zmian trądzikowych. Bardzo przydatne są preparaty z apteki, które mają działanie potwierdzone badaniami klinicznymi. Tak jest w przypadku dermoksmetyku Granex Spray, który jest innowacyjnym preparatem przeznaczonym do pielęgnacji skóry z trądzikiem młodzieńczym, pospolitym czy różowatym.

Środek usuwa pryszcze, krosty, zaskórniki, blizny i przebarwienia. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antywirusowo. Dodatkowo ogranicza wydzielanie sebum, rozpuszcza złogi tłuszczowe, które blokują pory oraz niszczy obumarłe komórki. Wszystko dzięki składnikom (m.in. aloesowi i kwasowi glicyryzynowemu), które zostały poddane procesowi aktywacji molekularnej, przez co ich działanie zostało wzmocnione 40-krotnie!

Spray Granex w postaci pianki zapewnia ochronę, regeneruje i pielęgnuje, działając oczyszczająco oraz nawilżająco. Pierwsze widoczne efekty działania preparatu są zauważalne zazwyczaj już po kilku dniach stosowania, a optymalne efekty można uzyskać stosując preparat zaledwie przez okres 30 dni.

Granex - grafika z testowaniem
Autor: Granex Link: DOŁĄCZ DO TESTOWANIA

Gdy jednak środki bez recepty nie pomogą i trądzik nadal się utrzymuje, niezbędna jest wizyta u dermatologa. W leczeniu trądziku najczęściej stosuje się antybiotyki, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Inne często stosowane leki to retinole oraz nadtlenek benzoilu, rzadziej izotretynoiny stosowane w ciężkich przypadkach   trądziku ropowiczego.

Jeśli trądzik ma podłoże hormonalne, lekarz może zlecić terapię hormonalną, mająca na celu obniżenie poziomu androgenów. Niekiedy stosowana jest również terapia laserowa, która zmniejsza aktywność gruczołów łojowych.

Bibliografia: 

"Trądzik pospolity", Jolanta Biegalska, Ryszard Żaba, Przewodnik Lekarza 2004; 6: 34-60,

"Trądzik różowaty, współczesne poglądy na patomechanizm i terapię Rosacea" - Ewa Robak, Lilianna Kulczycka, Klinika Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

"Trądzik", lek. Luiza Marek, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Renatqa
|

Tytul jest po prostu nieprawdą, nie istnieje cos takieg jak jedno rozwiazanie na tradzik bo jest on uzalezniony od takiej ilosci czynnikow, że nie moze byc o tym mowy.