Stopnie odleżyn, czyli jak nie dopuścić do martwicy tkanek?

2019-10-09 16:36 Materiał sponsorowany

Zaczerwienienie, pęcherz czy otarcie skóry – to pierwsze sygnały świadczące o tym, że u chorego leżącego przez dłuższy czas w łóżku pojawiły się odleżyny. Nie wolno tego lekceważyć, ponieważ odleżyny to dolegliwość postępująca, która w efekcie może prowadzić do poważnego problemu zdrowotnego, jakim jest martwica. Wyjaśniamy, jak do niej nie dopuścić.

Stopnie odleżyn, czyli jak nie dopuścić do martwicy tkanek?
Autor: TENA - materiały prasowe

Odleżyny pojawiają się u osób starszych, niesprawnych ruchowo i wszystkich tych, których choroba "przykuła do łóżka". Najczęściej występują w miejscach, w których ciało styka się z podłożem, co jest efektem dwustronnego nacisku na te partie tkanek – z zewnątrz ucisku materaca, od wewnątrz – kości. Taka sytuacja prowadzi do pękania naczyń krwionośnych, uszkodzenia skóry, tkanek, a nawet mięśni oraz do ich niedotlenienia.

Odleżyny trzeba natychmiast leczyć. Ich zaniedbanie może doprowadzić do pojawienia się martwicy, a ostatecznie skutkować pojawieniem się ropnia, sepsy, bakteriemii (zakażenia krwi) i śmierci pacjenta. Aby do tego nie dopuścić, warto działać jak najszybciej. Prawidłowe postępowanie z odleżyną doprowadzi do szybkiego zagojenia się odleżyn i zahamuje  rozwój zmian.

I stopień odleżyn – zaczerwienienie

Początkowe zmiany odleżynowe, mogą pojawić się u osoby leżącej nawet już po kilku godzinach! Dlatego ważne jest, aby opiekun chorego dokładnie oglądał jego ciało i sprawdzał, czy nie pojawiły się na nim pierwsze objawy odleżyn – zaczerwienienie, siniak czy zmiany przypominające otarcia skóry. Pacjent z takimi symptomami powinien jak najczęściej zmieniać pozycję ciała – trzeba go przekręcać na boki, plecy, brzuch przynajmniej raz na dwie godziny. Pomocne są tu różnego rodzaju wałki i poduszki, które pozwalają właściwie ułożyć pacjenta – często bezwładnego. Warto też stosować oklepywanie, poprawiające krążenie i delikatne masowanie. Na pierwszym etapie pojawienia się odleżyn ważna jest też pielęgnacja skóry – zwłaszcza jeśli dodatkowo jest ona narażona na działanie moczu i kału.

Warto wiedzieć
Stopnie odleżyn, czyli jak nie dopuścić do martwicy tkanek?

Autor: TENA - materiały prasowe

Odpowiednie kremy oraz preparaty regenerujące i łagodzące podrażnienia (TENA Zinc Cream czy Ochronny krem z gliceryną TENA Barrier Cream) pozwalają wzmocnić osłabioną skórę. Zawierają składniki, takie jak witaminy, gliceryna i cynk, które przyspieszają gojenie się zmian i stanowią dodatkową barierę dla drażniących składników moczu.

II stopień odleżyn – wysięk

Niezabezpieczone zaczerwienienie czy otarcie poddawane dalszemu uciskowi może przerodzić się w pęcherze lub nadżerki, z których zacznie sączyć się wydzielina. Takim niewielkim rankom towarzyszy obrzęk, rumień i ciepłota podrażnionego miejsca. Choć nie jest to widoczne gołym okiem, wiadomo, że wewnątrz ciała dochodzi do zaburzeń krążenia krwi, co prowadzi do niedotleniania zewnętrznych warstw skóry. Na sączące się rany można stosować opatrunki poliuretanowe, które absorbują wydzielinę i chronią ranę przed przedostaniem się do niej bakterii.

Przy takim stanie odleżyn ważna jest higiena ciała. Chodzi o to, aby do ran nie dostały się bakterie i inne drobnoustroje, które mogłyby doprowadzić do infekcji rany.

III stopień odleżyn – zaatakowane tkanki podskórne

Kolejnym etapem zaawansowania odleżyn jest ich przeniesienie się na tkanki podskórne. Na skórze pojawia się otwarta rana, w której widoczna jest tkanka martwicza. Widoczny jest też rumień i obrzęk na granicach odleżyny i zdrowej skóry. Leczenie odleżyn III stopnia i kolejnych musi być przeprowadzone przez lekarza, bowiem takie zmiany wymagają stosowania leków oraz specjalnych opatrunków, które przyspieszają gojenie się rany, czyli ziarninowanie.

IV stopień odleżyn – martwica

Odleżyny o tym stopniu zaawansowania mogą odsłaniać mięśnie, ścięgna, a nawet kości. To rany tunelowe i drążące, czyli dochodzące do głęboko położonych organów. W ranach i owrzodzeniach widoczna jest martwica, czyli czarne fragmenty tkanek. W leczeniu tego rodzaju ran konieczne jest stosowanie preparatów niszczących tkankę martwiczą. Ponieważ martwe tkanki są pożywką dla bakterii dlatego niekiedy należy je usunąć operacyjnie – skalpelem lub za pomocą ultradźwięków. Niezbędne jest stosowanie antybiotykoterapii.

V stopień odleżyn – postępująca martwica

Najsilniejsze zmiany w odleżynach to całkowita martwica, obejmująca kości i stawy. W takich sytuacjach konieczne jest operacyjne oczyszczenie rany i usunięcie tkanek martwiczych przy jednoczesnym podawaniu antybiotyków, co pozwala skrócić czas gojenia się odleżyny.

Przeczytaj: Poradnik dla opiekunów osób starszych i przewlekle chorych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE