Sprawdzone sposoby na leczenie odleżyn

2019-10-09 16:20 Materiał sponsorowany

Leczenie odleżyn nie jest proste, ponieważ dolegliwość ta ma tendencję do nasilania się. Dlatego ważne jest zapobieganie powstawaniu bolesnych zmian, ale i likwidowanie pierwszych objawów, by nie dopuścić do ich pogłębienia. Oto sprawdzone sposoby na odleżyny.

Sprawdzone sposoby na leczenie odleżyn
Autor: TENA - materiały prasowe

Odleżyny powstają wtedy, gdy chory przez dłuższy czas przebywa w jednej pozycji. Tak naprawdę sytuacja ta może pojawić się u osoby w każdym wieku, jednak szczególnie predysponowani do tej dolegliwości są ludzie starsi. Po pierwsze kondycja ich skóry jest gorsza – cienka i przesuszona łatwiej ulega uszkodzeniu. Po drugie – chorobie osób starszych często towarzyszy nietrzymanie moczu, które jest czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się odleżyn – substancje drażniące występujące w moczu powodują odparzenia i podrażnienia okolic intymnych, w tym pośladków, na których najczęściej pojawiają się odleżyny. I wreszcie - wiek pacjentów sprzyja cukrzycy, miażdżycy czy niedożywieniu, a to wszystko choroby, w których ryzyko powstawania odleżyn jest większe.

Pierwsze objawy odleżyn

Odleżyny występują w miejscach, w których ciało styka się z materacem lub innym podłożem. To najczęściej pośladki, łydki, pięty, a także cały odcinek wzdłuż kręgosłupa, łopatki, potylica. Ucisk na te partie ciała powoduje niedokrwienie i niedotlenienie tkanek, czego konsekwencją jest powstanie odleżyny.

Pierwsze symptomy odleżyn to zaczerwienie skóry, pojawienie się siniaka lub otarcia na skórze. Kolejne to powstanie nadżerek i pęcherzy w miejscach zaczerwienienia. Im bardziej zaawansowany stopień odleżyn, tym większy wysięk i głębsza rana odleżynowa. Pojawienie się czarnych tkanek martwiczych oznacza konieczność interwencji chirurga.

Aby nie dopuścić to takiego rozwoju sytuacji, należy pamiętać o kilku zasadach leczenia odleżyn:

  • Zmiany pozycji

Jeśli opiekujemy się chorym, który nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, czy przekręcać w łóżku, musimy pamiętać o regularnym zmienianiu pozycji jego ciała. Wszystko po to, aby dać "odetchnąć" odleżynie – uwolnić ją od nacisku, zmusić krew do krążenia. Tradycyjnym sposobem poprawiającym krążenie, jest oklepywanie miejsc najbardziej narażonych na powstawanie odleżyn. Co godzinę lub dwie należy przekręcić chorego na bok, zmienić układ jego kończyn, podpierając bezwładne ciało poduszkami i specjalnymi wałkami. Dobrze jest np. układać zwinięte, miękkie ręczniki między uda chorego, bo nawet ucisk nogi na nogę może spowodować odleżynę.

  • Prawidłowa higiena

Podrażniona skóra szybciej ulega uszkodzeniom, dlatego bardzo ważnym elementem leczenia odleżyn jest prawidłowa higiena ciała chorej osoby. Bakterie i inne drobnoustroje nie powinny przedostać się do rany odleżynowej – grozi to infekcją, która dodatkowo utrudni gojenie się rany. Dlatego trzeba regularnie obmywać ciało chorego, zwłaszcza okolice odleżyn i miejsca narażone na kontakt z moczem i kałem (to źródło bakterii). To częsty problem u osób, które cierpią na nietrzymanie moczu lub muszą nosić pieluchy. Wygodne są płyny i preparaty do mycia ciała, które nie wymagają spłukiwania wodą, a więc pianki i płyny do mycia (TENA Wash Cream lub TENA Wash Mousse). Mają działanie czyszczące i pielęgnujące, i które można je stosować razem z jednorazowymi miękkimi rękawicami do mycia (TENA Wash Glove).

Warto wiedzieć
Stopnie odleżyn, czyli jak nie dopuścić do martwicy tkanek?

Autor: TENA - materiały prasowe

W utrzymaniu higieny przydatne są również chusteczki nawilżane dla dorosłych TENA Wet Wipe, przeznaczone specjalnie do skóry osób starszych, które nie tylko czyszczą, ale i regenerują oraz chronią ciało przed podrażnieniami.

  • Stosowanie opatrunków specjalistycznych

Trudno gojące się rany wymagają specjalnych opatrunków. Ich zadaniem jest po pierwsze niedopuszczenie drobnoustrojów do rany, ale również przyspieszenie procesu gojenia. Specjalne składniki opatrunków absorbują wysięk oraz zapewniają ranie wilgotne środowisko sprzyjające ziarnowaniu i tworzeniu się nowego naskórka. Niektóre likwidują tkanki martwicze, przez co mają działanie oczyszczające ranę. Najlepsze opatrunki na odleżyny to opatrunki hydrożelowe lub żelowe, hydrokoloidowe, piankowe, włókninowe czy dekstranomery.

  • Wspieranie skóry skłonnej do odleżyn

Jeśli wiemy już, że osoba chora ma skłonność do powstawania odleżyn lub cierpi na nietrzymanie moczu, powinniśmy stosować u niej kremy i preparaty, które zwiększają odporność skóry na podrażnienia, np. TENA Barrier Cream lub TENA Zinc Cream

Warto wiedzieć
Stopnie odleżyn, czyli jak nie dopuścić do martwicy tkanek?

Autor: TENA - materiały prasowe

TENA Barrier Cream to preparat, który tworzy na skórze barierę ochronną przed działaniem substancji drażniących znajdujących się w moczu i kale, dzięki czemu zapobiega podrażnieniom. Zawiera m.in. glicerynę oraz olej canola. TENA Zinc Cream, dzięki zawartości cynku radzi sobie z już istniejącymi otarciami czy pęcherzami, gojąc powstające odleżyny i nie dopuszczając do ich pogłębienia.

  • Dbanie o dietę chorego

Troska o zapobieganie odleżyn ogranicza się zwykle do dbania o terapii jest też prawidłowa dieta. Osoby leżące powinny jeść dużo białka, które wpływa pozytywnie na gojenie się ran, dieta powinna być też lekkostrawna i pełna witamin i minerałów, zwłaszcza cynku i krzemu, ponieważ pierwiastki te wpływają pozytywnie na procesy regeneracji tkanek. Ani nadwaga i zaparcia, ani niedowaga i niedożywienie nie poprawiają stanu chorego z odleżynami.

  • Materace przeciwodleżynowe

Specjalistyczne materace przeznaczone są dla osób obłożnie chorych, które właściwie nie opuszczają łóżka. Zasada ich działania opiera się na specjalnej konstrukcji. Materace składają się z komór lub rur wypełnionych powietrzem. Możliwość zdalnej zmiany ciśnienia w komorach sprawia, że tkanki nie są stale uciskane, przez co nie tworzą się odleżyny. Dzięki specjalnemu materacowi do ciała chorego dochodzi powietrze, a mikrokrążenie w skórze jest ciągle stymulowane. Tańszymi wersjami materaców przeciwodleżynowych są grube materace z pianki poliuretaowej o pofalowanej powierzchni, w których chory zapada się, nie odtykają podłoża, eliminując ucisk w miejscach stycznych z łóżkiem. Warto wiedzieć, że niektóre produkty przeciwodleżynowe podlegają refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przeczytaj: Poradnik dla opiekunów osób starszych i przewlekle chorych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE