Pokrzywka od wody [Porada eksperta]

2009-02-04 7:52 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Witam, od roku męczę się z pokrzywką. Podczas kąpieli wyskakują czerwone, swędzące plamki i utrzymują się na ciele do dwóch godzin po kąpieli. Byłam u dermatologa, który przepisał mi Xyzal, jednak gdy tylko przestałam zażywać ten lek to wróciło i tak już rok.

Pokrzywka, szczególnie przewlekła lub nawrotowa, stanowi ogromny problem terapeutyczny. Poza diagnostyką alergologiczną, wykonuje się u osób z tym schorzeniem badania w celu wykluczenia ognisk infekcji (min. badanie moczu, badania wirusologiczne, rtg klatki piersiowej, konsultację ginekologiczną itp.) oraz diagnostykę hormonalną (min. hormony tarczycy). Niestety stres jest jednym z czynników nasilających pokrzywkę, z tego powodu poza zwykłymi lekami przeciwhistaminowymi, niekiedy dołącza się preparaty o dodatkowym działaniu uspokajającym.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE