Trądzik [Porada eksperta]

2013-03-31 23:20 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Mam problem związany z trądzikiem. Są to krosty, niestety uciążliwe dla mnie. Byłam u różnych dermatologów, ale przepisane mi leki nie pomogły. Mam także problem z krostami na rękach - wyglądają jak potówki i pojawiły się rok po zakupie psa. Dermatolog u której byłam zasugerowała że być może jest to uczulenie na psa, ale niestety nie jest 100% pewna. Bardzo proszę o odpowiedz i rade.

Trądzik jest schorzeniem, które wymaga leczenia. Warto już we wczesnym etapie zmian skórnych wdrożyć odpowiednie postępowanie w celu wyeliminowania powikłań, np. w postaci blizn. Trądzik wymaga leczenia skojarzonego- przeciwłojotokowego, złuszczającego i przeciwbakteryjnego. W zależności od nasilenia i rozległości zmian skórnych proponujemy terapię zewnętrzną lub doustną (niekiedy obie te metody są ze sobą łączone). Bardzo istotne jest po uzyskaniu poprawy stosowania profilaktyki w celu zmniejszenia łojotoku oraz wyeliminowania nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych. Drugi poruszany przez Panią problem, związany ze zmianami na rękach, wymaga w celu postawienia właściwej diagnozy, wykonania badania lekarskiego i ewentualnych badań dodatkowych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE