Łuszczące się plamki na skórze a zrobienie tatuażu [Porada eksperta]

2015-02-27 9:40

Mam w planach zrobienie tatuażu na ręce, lecz mam pewien problem. Mianowicie chodzi o niewielkie plamki, delikatnie łuszczącej się skóry. Mam to od pierwszych klas podstawówki, ciągnie się do dzisiaj, lecz w mniejszym stopniu. Plamki pojawiają się zazwyczaj w miejscach wrażliwych, tj. pod pachami oraz w zgięciu łokcia, szczególnie podczas upałów i wysiłku fizycznego (pot). Nie swędzą, ale są delikatnie zaczerwienione, zdarza się, że znikają samoczynnie. W ostateczności używam maści Triderm. Czy może to stanowić jakiś problem w robieniu tatuażu? Czytałam o testach alergicznych na tusz, który będzie używany, ale nie zauważyłam alergii na metale znajdujące się w tych tuszach.

W przypadku opisywanych zmian należy uwzględnić w diagnostyce różnicowej wyprysk kontaktowy. W takim przypadku tatuaż jest przeciwwskazany. Proszę zgłosić się do dermatologa w celu wykonania szczegółowej diagnostyki.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.