Kosmetyki na odleżyny - pomocne chusteczki, rękawiczki i kremy ochronne

2019-10-09 15:50 Materiał sponsorowany

Mówi się, że w leczeniu odleżyn najważniejsza jest profilaktyka. To prawda, ale rzeczywistość opieki nad chorym jest taka, że nie zawsze udaje się wyprzedzić tę dolegliwość i jej zapobiec. Co wtedy? Jak leczyć odleżyny? Przede wszystkim stosując odpowiednie kosmetyki, środki higieniczne i preparaty lecznicze.

Kosmetyki na odleżyny - pomocne chusteczki, rękawiczki i kremy ochronne
Autor: TENA - materiały prasowe

Wystarczy, że osoba chora, starsza lub z ograniczeniami ruchowymi musi dłużej pozostać w łóżku, a na jej ciele powstają odleżyny. Najczęściej pojawiają się na piętach, pośladkach, plecach… To typowy skutek długotrwałego i jednostajnego ucisku naczyń krwionośnych i tkanek.

Groźne i bolesne

Problemy z mikrokrążeniem i wywołane tym niedotlenienie fragmentów ciała prowadzi do powstawania bolesnych zmian: pęcherzy i nadżerek. Taka rana może zostać zainfekowana: gdy odleżyny osiągną II lub III stopień zaawansowania i przerodzą się w otwarte rany, może dojść w nich do zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych. To nie koniec problemów – brak prawidłowego krążenia w miejscu odleżyny prowadzi najczęściej do obumarcia tkanek. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla zdrowia pacjenta – zmiany mogą rozszerzyć się na głębsze warstwy, nawet na mięśnie i ścięgna, a powiększający się obszar martwicy może prowadzić nawet do śmierci.

Zanim pojawią się odleżyny

Aby niewielkie odleżyny nie przerodziły się w rozległe owrzodzenia, trzeba jak najszybciej zacząć działać – od razu, gdy zauważymy niepokojące sygnały – siniaki, zaczerwienienie skóry w miejscach stykających się z podłożem (łóżkiem, fotelem) czy otarcia lub pęcherze.

Oprócz podstawowych działań, jakimi są regularne zmiany ułożenia ciała czy zakup specjalnego materaca przeciwodleżynowego, ważna jest też pielęgnacja. W leczeniu pierwszych zmian istotne jest stosowanie odpowiednich środków, które pobudzą krążenie krwi w miejscach najbardziej podatnych na powstawanie odleżyn oraz produktów, które zregenerują uszkodzoną skórę oraz zabezpieczą ją przed działaniem czynników zewnętrznych. To ważne, ponieważ wiele osób narażonych na odleżyny, ma również problemy z nietrzymaniem moczu, który ma działanie drażniące i dodatkowo zwiększa ryzyko odleżyn.

  • Kremy i maści regenerujące

Skóra osoby starszej jest cieńsza, wysuszona i pozbawiona naturalnej bariery ochronnej, przez co bardziej narażona na podrażnienia. Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko uszkodzeń i podrażnień są choroby, takie jak cukrzyca czy miażdżyca oraz wspomniane nietrzymanie moczu.

Na rynku jest wiele maści i kremów, łagodzących zmiany i wzmacniających skórę osób starszych. Mają działanie antybakteryjne czy antygrzybiczne, ale przede wszystkim regenerujące, co jest ważne w przypadku powstających odleżyn. 

Wypróbuj
Stopnie odleżyn, czyli jak nie dopuścić do martwicy tkanek?

Autor: TENA - materiały prasowe

TENA Barrier Cream to preparat, który tworzy barierę ochronną przed działaniem substancji drażniących znajdujących się w moczu i kale. Zapobiega podrażnieniom dzięki zawartości gliceryny, oleju canola i witaminy E. Na powstałe zaczerwienienia przeznaczony jest TENA Zinc Cream, którego ważnym składnikiem jest cynk, od dawna uważany za doskonały środek na powstające odleżyny, odparzenia i inne zmiany skórne. Oba produkty nie zawierają konserwantów ani środków zapachowych, dlatego są delikatne i całkowicie bezpieczne.

  • Środki myjące

Ważnym elementem zapobiegania zmianom skórnym u osób starszych i unieruchomionych w łóżku jest właściwa higiena. Nie jest to proste zadanie, bo dla leżących pacjentów wzięcie prysznica czy skorzystanie z umywalki jest niewykonalne. Dlatego warto skorzystać z produktów, które pozwalają umyć chorego w łóżku i nie wymagają używania wody. Niezastąpione są tu chusteczki nawilżane, które obecnie dostępne są również w wersji dla osób starszych i chorych. Oczyszczają skórę, regenerują ją i chronią przed podrażnieniami.

Wypróbuj
Stopnie odleżyn, czyli jak nie dopuścić do martwicy tkanek?

Autor: TENA - materiały prasowe

Nawilżane chusteczki TENA Wet Wipe mają duży rozmiar, by ułatwić opiekę nad osobami dorosłymi, są wytrzymałe i doskonale sprawdzają się do mycia całego ciała, ale głównie okolic intymnych, narażonych na działanie moczu. Nie wysuszają skóry, tak jak mydła i inne środki myjące.

Oprócz chusteczek nawilżanych przydatne są pianki lub płyny do mycia bez konieczności spłukiwania. TENA Wash Cream oraz TENA Wash Mousse wspierają zdrowie skóry: oczyszcza ją, pielęgnują i chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Można ich używać przy pomocy suchych chusteczek Tena Soft Wipe, które są grube, ale delikatne w dotyku i idealnie sprawdzają się do mycia ciała narażonego na odleżyny i skutki nietrzymania moczu.

Przeczytaj: Poradnik dla opiekunów osób starszych i przewlekle chorych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE