Egzema na dłoniach [Porada eksperta]

2008-12-19 9:52 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Wyskakuje mi na dłoniach egzema, która strasznie swędzi i do tego robią się bąble z dziwnym płynem w środku. Próbowałam wielu kremów i maści, ale nic nie pomaga...

Jest to najprawdopodobniej wyprysk kontaktowy (alergia kontaktowa). Konieczne jest w tej chorobie wykonanie testów płatkowych w celu identyfikacji alergenów. W leczeniu najważniejsze jest unikanie alergenów, stosowanie kosmetyków dla osób z alergią (dostępne w aptekach) oraz intensywne natłuszczanie skóry(maść cholesterolowa, Diprobaza itp.). W okresie zaostrzeń stosujemy maści i tabletki przeciwuczuleniowe.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE