Ceramidy w kosmetykach – czym są, na co pomagają, kiedy warto je stosować?

2020-04-15 15:20 Materiał sponsorowany

Ceramidy kojarzymy głównie z kremami przeciwzmarszczkowymi. Ale substancje te są również cennym sprzymierzeńcem w pielęgnacji skóry problematycznej: z atopowym zapaleniem, rogowaceniem okołomieszkowym, czy trądzikiem, dobrze wpływają również na osłabione, zniszczone włosy. Dlaczego ceramidy są tak ważnym składnikiem kosmetycznym i w jakich przypadkach warto stosować kosmetyki, które je zawierają?

Pod względem biochemicznym ceramidy są sfingolipidami, które naturalnie występują w skórze.
Gdyby warstwę rogową ludzkiej skóry porównać do ściany, ceramidy byłyby w niej cementem, który spaja poszczególne cegiełki (rolę tych cegiełek pełniłyby wówczas korneocyty, komórki specyficzne, bo spłaszczone i pozbawione jądra)[1]. Taką zresztą cząsteczki te mają potoczną nazwę: "cement międzykomórkowy" to określenie, które w stosunku do ceramidów często stosuje się zamiennie.

Po co skórze ceramidy?

Ceramidy pełnią w skórze przede wszystkim funkcję ochronną: utworzony z korneocytów i spojony zaprawą z ceramidów "mur" to ważny element zapobiegający nadmiernej utracie wody z naskórka i zatrzymujący ją w głębszych warstwach skóry[4]. Dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia skóry i zapobieganie jej nadmiernemu przesuszeniu to kluczowa funkcja ceramidów - ale nie jedyna[1]. Substancja ta do pewnego stopnia odpowiada także za elastyczność naskórka, reguluje tzw. przenikanie przezskórne, zarówno wody, jak i substancji aktywnych zawartych w kosmetykach, przeciwdziała również zbyt szybkiemu złuszczaniu się naskórka. Zapobiega także zbyt wczesnemu starzeniu się skóry.

Warto wiedzieć, że w warstwie rogowej ludzkiej skóry obecnych jest aż siedem różnych typów ceramidów oznaczonych kolejno cyframi 1, 2, 3, 4, 5, 6I, 6II - każdy z nich ma nieco inną budowę chemiczną.

Zdrowa skóra sama wytwarza ceramidy: synteza tych cząsteczek zachodzi w naskórku, konkretnie w komórkach warstwy kolczystej i ziarnistej. Jednak ich produkcja nie jest nieograniczona. Poziom ceramidów w skórze stopniowo obniża się wraz z wiekiem, a także na skutek niekorzystnego działania czynników zewnętrznych (takich jak promieniowanie UV), nagłych zmian temperatury, stresu, a u kobiet również w efekcie zmian hormonalnych towarzyszących przekwitaniu. Niższy poziom ceramidów notuje się również w przebiegu niektórych chorób skóry, np. atopowego zapalenia[3]. Ich niedobór łatwo zauważyć: skóra jest mniej elastyczna, cieńsza, wyraźnie bardziej sucha, zaburzone są również procesy jej rogowacenia. 

Jak działają ceramidy w kosmetykach do pielęgnacji?

Ceramidy znajdują się nie tylko w skórze: ceramidy pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub syntetyczne są również cenionym składnikiem kosmetyków. Wspomagają nawilżanie, odbudowując naturalną barierę ochronną skóry, co zmniejsza utratę wody przez naskórek, pobudzają również komórki skóry do samodzielnej produkcji własnych lipidów.

Warto stosować zwłaszcza te kosmetyki, które zawierają ceramidy syntetyczne o budowie identycznej, jak te wytwarzane przez ludzką skórę, a więc ceramidy 1,3, 6-II (takie ceramidy mają w składzie m.in. kosmetyki CeraVe), gdyż najszybciej i najskuteczniej wspierają one odbudowę naturalnej warstwy ochronnej skóry, przywracając jej kluczowe funkcje.

Ceramidy są cennym składnikiem zarówno zwykłych, drogeryjnych kosmetyków do cery dojrzałej, potrzebującej wyłącznie odpowiedniego nawilżenia, jak i dermokosmetyków przeznaczonych do skóry problemowej: suchej, szorstkiej, podrażnionej, z atopowym zapaleniem[3], rogowaceniem okołomieszkowym czy trądzikowej. Warto po nie sięgnąć wówczas, gdy skóra boryka się z nadmiernym przesuszeniem, łuszczy się, lub gdy pojawiły się na niej nieestetyczne grudki, mogące świadczyć o rogowaceniu przymieszkowym. W tym przypadku zawarte w kosmetykach ceramidy wspierają odbudowę bariery skórnej, a inne składniki (np. mocznik w przypadku kosmetyków CeraVe) zmiękczają, złuszczają i wygładzają zbyt szorstką skórę. 

Jako składnik kosmetyków ceramidy dodawane są zarówno do preparatów przeznaczonych do mycia twarzy i ciała (np. Wygładzający żel do mycia CeraVe, Nawilżająca emulsja do mycia CeraVe), jak do kremów do twarzy, ciała i pod oczy. Skutecznie działają już w trakcie mycia: towarzyszący mu delikatny masaż pozwala wniknąć ceramidom w głąb naskórka, gdzie pomagają w odbudowie uszkodzonej bariery ochronnej, wbudowując się w szczeliny między komórkami. Kremy i balsamy z dodatkiem ceramidów nie tylko nawilżają, ujędrniają czy wygładzają skórę: zapobiegają również zbyt szybkiemu jej starzeniu się, odbudowują barierę lipidową naskórka, łagodzą podrażnienia, regulują również produkcję i skład sebum.

CeraVe
Autor: CeraVe

Bibliografia:


1. Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, Julia Wiśniowska, Zofia Dzierżewicz, Radosław Balwierz, Wydział Nauk o Zdrowiu, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu; Wydział Ochrony Zdrowia Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach

2. Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów, Kinga Makuch, Katarzyna Opasińska, Promotor: mgr inż. Agnieszka Stateczna – Mędrek, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, Studenckie Zeszyty Naukowe Kosmetologia Nr 1 (1)/2016

3. Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej Karolina Śliwa, Elżbieta Sikora, Jan Ogonowski Instytut Chemii i Technologii Organicznej, Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, Politechnika Krakowska

4. Molekularny sfinks, czyli o zagadkowych lipidach, Weronika Wronowska, EDUKACJA BIOLOGICZNA I ŚRODOWISKOWA 3/2015

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE