Cukrzyca pod kontrolą. Zmiany refundacyjne dla diabetyków w 2023 r.
Codzienne pomiary cukru bywają dla diabetyków niezwykle uciążliwe. Na szczęście mamy już systemy ciągłego monitorowania glikemii, które nie wymagają nakłuwania opuszek palców. Dowiedz się, kto i na jakich warunkach może skorzystać z refundacji.

Dlaczego mierzenie poziomu glukozy we krwi jest ważne?
Glukoza jest paliwem dla naszych komórek. Jest niezbędna do wytwarzania z niej energii, a tym samym dla zachodzenia rozmaitych procesów komórkowych. Kiedy jej brakuje, organizm daje sygnał, że dzieje się coś nie tak. Ten sygnał pochodzi od mózgu, który nie jest w stanie pozyskać energii z innego substratu, a sam zużywa aż 25% dostarczanej dziennie glukozy. To bardzo dużo. Dlatego, gdy poziom cukru we krwi jest zbyt niski i mamy do czynienia z hipoglikemią, organizm wysyła alarmujące sygnały w postaci drżenia rąk, nagłego uczucia głodu, uczucia splątania itd. Chce nas w ten sposób zmusić, abyśmy coś wypili lub zjedli.
Mierzenie poziomu glukozy u osób zmagających się z cukrzycą jest szczególnie ważne, bo ze względu na zaburzoną gospodarkę glukozowo-insulinową łatwo u nich o wystąpienie stanu hipoglikemii. Wystarczy, że wstrzykną nieodpowiednią dawkę insuliny lub podadzą taką dawkę insuliny jak zwykle, ale przy okazji mają zwiększoną aktywność fizyczną, by poziom cukru został zbytnio obniżony, a oni poczuli się słabo. U osób z cukrzycą, ze względu na zniekształcony mechanizm alarmowy, pierwsze objawy hipoglikemii mogą zostać niezauważone, w związku z tym istnieje zagrożenie, że dojdzie do nagłego spadku cukru i stracą przytomność lub nawet zapadną w śpiączkę.

Hipoglikemia i hiperglikemia
O tym jak istotne jest zachowanie równowagi w gospodarce glukozowo-insulinowej, świadczą wyraźnie objawy hipoglikemii oraz hiperglikemii, a te mogą zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Hipoglikemia to stan, w którym poziom glukozy we krwi spada poniżej <70 mg/dl, a hiperglikemia to nadmiernie wysoki poziom tej glukozy, który przewyższa >140 mg/dl.
Objawami charakterystycznymi dla hipoglikemii są:
- nudności,
- bóle głowy,
- poty,
- kołatanie serca,
- drżenia ciała,
- uczucie głodu,
- senność,
- zaburzenia koordynacji,
- splątanie,
- trudności w mówieniu,
- zaburzenia widzenia,
- parestezje,
- nietypowe zachowania,
- śpiączka.
Z kolei objawami hiperglikemii są:
- wzmożone pragnienie,
- częste oddawanie moczu,
- spadek masy ciała,
- problemy z widzeniem,
- ból głowy,
- ogólne osłabienie.
W każdym z tych przypadków należy reagować, choć najszybsza reakcja powinna być przy hipoglikemii, gdzie może dojść do omdlenia i utraty przytomności. W przypadku zbyt niskiego poziomu cukru we krwi należy wypić szybko słodki napój lub dostarczyć sobie produktu zasobnego w węglowodany proste – na przykład w postaci cukierka.
Jak można mierzyć poziom cukru?
Pomiary cukru są codziennością każdej osoby chorującej na cukrzycę. Dzięki nim wiadomo, jaka dawka insuliny ma być przez tę osobę w danym momencie przyjęta. Do mierzenia poziomu glukozy we krwi stosuje się urządzenie nazywane glukometrem. Aby dokonać nim pomiaru, należy nakłuć palec specjalną igłą, przenieść kroplę krwi na pasek testowy glukometru i odczytać wynik.
Do monitorowania poziomu stężenia glukozy służą również systemy ciągłego monitorowania. Nie mierzą one jednak poziomu cukru z krwi tak jak glukometr, lecz pokazują stężenia glukozy w płynie śródtkankowym. Dużą zaletą tego typu systemów jest ciągłość pomiaru oraz brak konieczności nakłuwania opuszek palców. Założony na tylną powierzchnię ramienia sensor, przesyła dane na aplikację umieszczoną w telefonie i dzięki temu osoba chora na cukrzycę może monitorować poziom glukozy przez całą dobę. Dodatkowo system generuje alarmy, które natychmiast poinformują pacjenta, gdy stężenie glukozy jest za niskie lub za wysokie.

Jak działa FreeStyle Libre 2?
FreeStyle Libre 2 to system monitorowania glikemii, który pozwala na pomiar poziomu cukru bez konieczności nakłuwania opuszki palców. Składa się z dwóch elementów: 14-dniowego sensora oraz bezpłatnej aplikacji FreeStyle LibreLink, którą można pobrać na telefon. Aby zmierzyć poziom cukru, wystarczy założyć sensor na tylną część ramienia i zeskanować go telefonem z zainstalowaną aplikacją FreeStyle LibreLink. Pomiary cukru dokonywane są co 1 minutę i po zeskanowaniu sensora przesyłane do aplikacji.
Zaletą FreeStyle Libre 2 jest:
- łatwość obsługi,
- monitorowanie glikemii w sposób ciągły, co pozwala zauważać tendencje spadkowe i wzrostowe poziomu cukru i odpowiednio na nie reagować,
- sensor jest wodoodporny, można się z nim myć i pływać,
- brak konieczności nakłuwania palców, aby uzyskać pomiar cukru we krwi,
- alarmy, które informują, gdy poziom cukru jest zbyt niski lub zbyt wysoki,
- niewielkich rozmiarów sensor.
Zmiany refundacyjne wprowadzone w styczniu 2023 r.
Od 1 stycznia 2023 roku zmianie uległa refundacja systemów ciągłego monitorowania glikemii - rozszerzono ją między innymi o sensory używane w metodzie skanowania, FreeStyle Libre 2. Refundacja objęła też nowe grupy pacjentów.
Grupy pacjentów objęte refundacją NFZ dla systemu FreeStyle Libre 2 od 1 stycznia 2023 roku:
-
osoby powyżej 18. roku życia z cukrzycą typu 1 lub 3 (niezależnie od modelu leczenia) oraz dorośli pacjenci z cukrzycą typu 2 wymagający min. 3 wstrzyknięć insuliny w ciągu doby (intensywna insulinoterapia w momencie rozpoczynania refundacji)
-
kobiety w okresie ciąży i połogu z cukrzycą, wymagające insulinoterapii
-
osoby chorujące na cukrzycę z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na stan wzroku, leczone insuliną
-
dzieci od ukończenia 4. do ukończenia 18. roku życia z cukrzycą typu 1 lub 3.
Jak otrzymać zlecenie na refundowane sensory?
Aby otrzymać refundację na sensory, potrzebujemy tak zwanego zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Jest to druk, który lekarz wypełnia elektronicznie w systemie eZWM. Dzięki temu od razu dostajemy numer zlecenia i możliwość zakupu refundowanych sensorów. Jeśli lekarz wystawi nam tradycyjny, papierowy druk, musimy udać się z nim do najbliższego oddziału NFZ z prośbą o jego zatwierdzenie. Zlecenie na zakup sensorów może wypełnić lekarz rodzinny, kardiolog, diabetolog, geriatra, endokrynolog lub ginekolog.