Koronawirus 2019-nCoV z Chin. Objawy i leczenie

2020-02-13 9:46 AM, Anna Sierant

Koronawirus ma potencjał pandemiczny. Z Azji dotarł już do Europy, a także Ameryki Północnej i Australii. Liczba ofiar wzrasta, a w kolejnych krajach notuje się przypadki zachorowań na wirusa. Czy koronawirus jest tajemniczym wirusem X, którego obawiała się WHO?

Spis treści:

  1. Koronawirus - czym jest
  2. Koronawirus - objawy
  3. Koronawirus z Wuhan - jak bardzo jest niebezpieczny?
  4. Koronawirus - tajemnicza "choroba X"?
  5. Koronawirus - jak uniknąć zarażenia?
  6. Koronawirus z Wuhan - czy może dotrzeć do Polski?
  7. Koronawirus - mapa rozprzestrzeniania się
  8. Koronawirus - wirus z Chin
  9. Koronawirus - czy atakuje dzieci?

Koronawirus wywołał epidemię o zasięgu międzynarodowym. Jednak naukowcy nie wykluczają, że dojdzie do pandemii. Koronawirus 2019-nCoV rozprzestrzenia się bardzo szybko, przenosi się ze zwierząt na ludzi, a także z człowieka na człowieka. 

Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że koronawirus z Chin ma potencjał pandemiczny. Okres wylęgania choroby jest znacznie dłuższy niż sądzono i wynosi aż 24 dni. Na ogól pierwsze objawy, przypominające grypę, pojawiają się po 3 dniach. 

Koronawirus - czym jest

Roboczo nazywany koronawirusem 2019-nCoV to wirus z podrodziny Coronavirinae występujących w czterech rodzajach: alfa-, beta-, delta- i gamma-. Co ciekawe zazwyczaj te wirusy atakują ssaki i ptaki. Koronawirusy mają tendencję do mutowania. Wspomniany koronawirus na człowieka przeniósł się prawdopodobnie w wyniku spożycia nieświeżych owoców morza lub zupy z nietoperza. Chińskie służby medyczne poinformowały, że wirus może przenosić się także z człowieka na człowieka.

Więcej o koronawirusach przeczytasz w tym artykule --> Koronawirusy: objawy, leczenie, profilaktyka zakażenia

Uwaga! Do tej pory sądzono, że okres wylegania koronawirusa trwa 14 dni. teraz naukowcy donoszą, że jest on znacznie dłuższy i trwa aż 24 dni. Oznacza to, że osoby podejrzane o nosicielstwo powinny podlegać dłuższej kwarantannie. Przeciętnie okres pojawienia się objawów wynosi 3 dni. 

Koronawirus - objawy

Koronawirus z Wuhan objawia się podobnie do grypy. Powoduje:

Pojawiają się również kłopoty z oddychaniem. W następstwie zarażenia wirusem może dojść do zapalenia płuc, a nawet śmierci. Należy pamiętać, że 2019–nCoV jest najbardziej groźny dla osób o obniżonej odporności, seniorów i dzieci.

Koronawirus - jak bardzo jest niebezpieczny?

Codziennie pojawiają się nowe doniesienia o kolejnych ofiarach wirusa z Chin. Miasto Wuhan i sąsiadujące z nim Huanggang zostały odcięte od świata. Nie działają tam lotniska, restauracje, zamknięto transport publiczny. Wszystko, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. 

Niestety koronawirus rozprzestrzenia się bardzo szybko, także poza granice Chin. Przypadki zachorowań odnotowano m. in. u pacjenta w USA – mężczyzna sam zgłosił się do szpitala, ale w tej chwili jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Potwierdzono obecność wirusa w Europie - francuskie Ministerstwo Zdrowia podało, że u dwóch osób wykryto koronawirus 2019-nCoV. Także do Niemiec dotarł już chiński koronawirus - jego obecność zdiagnozowano u jednego pacjenta w Bawarii.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że 72% zdiagnozowanych osób ma 40 lat i więcej, a 2/3 z nich to mężczyźni.

Śmiertelność w przypadku koronawirusa z Wuhan wynosi 2,2% - w porównaniu z 10-procentową śmiertelnością w przypadku zakażenia koronawirusem SARS i aż 40-procentową w przypadku MERS to niewiele, jednak koronawirus 2019-nCoV znacznie szybciej się rozprzestrzenia - na SARS zachorowało 8000 osób na przestrzeni kilku miesięcy, na koronawirusa z Wuhan - taka sama liczba w dwa miesiące.

Koronawirus - tajemnicza "choroba X"?

Tajemniczą "chorobę X" Światowa Organizacja Zdrowia wpisała na listę największych zagrożeń dla ludzkości. Hipotetyczną chorobę umieszczono na liście po to, by przygotować się na ewentualne zagrożenie. Nie określono jej - to miał być po prostu wirus lub bakteria, które zaatakują ludzi. 

John-Arne Rottingen, dyrektor Norweskiej Rady do spraw Badań Naukowych i doradca naukowy komitetu WHO tak mówił o potencjalnym zagrożeniu: -"Choroba X" może pochodzić z różnych źródeł, jednak najprawdopodobniej będzie przenosiła się w drodze transmisji zoonotycznej, czyli ze zwierząt na ludzi. 

Koronawirus z Wuhan jest przykładem takiej choroby.

Koronawirus - czy atakuje dzieci?

Koronawirus zaistniał w świadomości społeczeństwa po raz pierwszy 31 grudnia 2019 roku. Niestety na zarażenie narażony jest każdy, ale na szczęście dzieci przechodzą chorobę łagodniej. I o wiele rzadziej chorują - odnotowano jedynie kilka przypadków zakażeń wśród dzieci. Mowa o:

 • 9-miesięcznej dziewczyne w Pekinie
 • dziecku w Niemczech
 • dziecko w Shenzhen w Chinach (zarażone od ojca, ale nie wykazywało objawów, test potwierdził zakażenie)
 • niemowlę w Wuhan (tuż po urodzeniu, zarażone od matki).

Koronawirus atakuje głównie osoby dorosłe. 

Koronawirus - wirus z Chin

Koronawirus z Chin po raz pierwszy zdiagnozowano wśród mieszkańców 11-milionowego miasta Wuhan. 28 stycznia 2020 roku naukowcy z Chinese Centre for Disease Control and Prevention oficjalnie potwierdzili, że źródłem wirusa był lokalny targ. Można tam kupić dzikie zwierzęta: węże, szczury, bobry, lisy, wilki, pawie. Zwierzęta trzymane są w klatkach i zabijane na zamówienie. Pierwsza z zarażonych osób zjadła zakażone mięso kupione właśnie na targu w Wuhan.

Były podejrzenia, że wirus dotarł do Warszawy. W Markach dwie osoby zgłosiły się do przychodni Eskulap (11 lutego) i zasygnalizowały, że źle się czują. Obydwie wróciły z Chin. Jednak Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wołominie poinformował w środę 12 lutego, że uzyskano informację ze Szpitala Zakaźnego w Warszawie przy ul. Wolskiej 37 o negatywnych wynikach badań w kierunku koronawirusa 2019-nCoV u hospitalizowanych podróżnych.

Koronawirus - jak uniknąć zarażenia?

Aby uniknąć zarażenia, warto w najbliższym czasie zrezygnować z podróży do Chin. Co jeszcze można zrobić? Na to pytanie odpowiedziała ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dr Maria Van Kerkhove, z Oddziału Nowo Pojawiających się Chorób Zakaźnych Człowieka i Chorób Odzwierzęcych:

- Zalecamy szczególną dbałość o higienę - mycie rąk wodą z mydłem. A także dbanie o to, by - gdy kichamy - robić to w zgięcie łokcia. Należy też unikać niepotrzebnych i potencjalnie niebezpiecznych kontaktów z żywymi zwierzętami, a po każdym takim kontakcie - dokładnie umyć ręce. Pożądana jest również ostrożność i dokładność podczas przygotowywania posiłków mięsnych. Nie istnieje żadne specyficzne leczenie związane konkretnie z koronowirusami, ale można leczyć ich objawy - dodaje ekspertka.

Jednak międzynarodowa organizacja pozarządowa Coalition for Epidemic Preparedness Innovations ogłosiła, że rozpoczęła pracę nad trzema szczepionkami na koronawirusa 2019-nCoV.

Jak chronić się przed koronawirusem? Infografika GIS

Ręce GIS
Autor: materiały GIS

Koronawirus z Wuhan - czy może dotrzeć do Polski?

Koronawirus z Wuhan dotarł już do Europy - do Niemiec i Francji. Kwestią czasu pozostaje jego pojawienie się i w Polsce.

Koronawirus - mapa rozprzestrzeniania się"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Pyria
|

Cały koronawirus wydaje sie afera rozdmuchiwana przede wszystkim przez media. Pewnie - ma ofiary smiertelne, ale ich ilosc raczej wyklucza mozliwosc masowej epidemii.