Ebola - gorączka krwotoczna wywołana przez wirus: objawy, przebieg

2018-10-11 13:56

Ebola to gorączka krwotoczna, wysoce śmiertelna choroba zakaźna wywoływana przez wirus ebola. Większość przypadków kończy się śmiercią z wykrwawienia - śmiertelność w przypadku zarażenia wirusem ebola waha się od 60 do 90 procent. Od kilku lat trwają prace nad szczepionką. Sprawdź, jakie są objawy zakażenia ebolą.

Gorączka krwotoczna Ebola: przyczyny, objawy, przebieg
Autor: thinkstockphotos.com Gorączka krwotoczna Ebola  to wysoce śmiertelna choroba zakaźna wywoływana przez  wirus Ebola .

Spis treści

  1. Ebola: objawy i przebieg
  2. Gorączka krwotoczna ebola: leczenie
  3. Jak duże jest ryzyko zakażenia się wirusem ebola?
  4. Wirus ebola: jak można się zarazić?
  5. Jak nie można zarazić się wirusem ebola?
  6. Ebola powoduje długotrwałe problemy zdrowotne

Ebola to gorączka krwotoczna wywołana przez wirus ebola pierwszy raz została opisana w roku 1976 - w Zairze, w czasie epidemii spośród 318 chorych zmarło 280.

Naturalnym rezerwuarem wirusa ebola, który odpowiada za tę gorączkę krwotoczną, są prawdopodobnie gryzonie i małpy Saba.

Gorączka krwotoczna ebola najczęściej występuje w krajach tropikalnych, ale odnotowano również przypadki zachorowań w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Zarażenie następuje drogą kropelkową, po bezpośrednim kontakcie z chorym, prawdopodobnie źródłem zakażenia mogą być także świnie, gryzonie i niektóre gatunki małp.

Objawy zakażenia zwykle pojawiają się od 2 do nawet 21 dni od momentu kontaktu z wirusem. Choroba trwa do 2 tygodni, najszybszy przypadek śmierci nastąpił po 4 dniach.

Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa Ebola w wyniku kontaktu ze sprzętem lub skażonymi materiałami w placówkach ochrony zdrowia, jeśli odpowiednie procedury w zakresie kontroli epidemiologicznej nie są należycie przestrzegane.

Ebola: objawy i przebieg

Pierwsze objawy gorączki krwotocznej przypominają objawy grypy, przy czym szybko pojawiają się kolejne i następuje gwałtowne pogorszenie się stanu chorego:

  • wysoka temperatura
  • bóle mięśni
  • biegunka
  • wymioty
  • bóle brzucha, klatki piersiowej oraz głowy
  • wysypka

W szczytowej fazie choroby dochodzi do obfitych krwawień z jam ciała oraz krwotoków wewnętrznych. Chory zwykle traci przytomność i kontakt z otoczeniem, zdarza się, że doznaje zaburzeń psychicznych.

Gorączka krwotoczna ebola: leczenie

Nie ma jeszcze leku skutecznego w walce z wirusem ebola. Chorych leczy się objawowo i podaje leki. Trwają jednak wytężone prace zarówno nad lekiem, jak i szczepionką, która chroniłaby przed zachorowaniem na tę groźną chorobę.

>> Sprawdź, jakie są szanse na to, by w najbliższym czasie odkryto skuteczny lek na ebolę

Jak duże jest ryzyko zakażenia się wirusem ebola?

Ryzyko zakażenia wirusem ebola jest bardzo małe, chyba że zostało się bezpośrednio narażonym na kontakt z płynami ustrojowymi żywej lub martwej osoby zakażonej bądź żywego lub martwego zakażonego zwierzęcia. Kontakt z płynami ustrojowymi obejmuje niezabezpieczone kontakty seksualne z pacjentami w okresie do trzech miesięcy po wyleczeniu.

To ci się przyda

Ebola - wirus może pozostać w oku

U wyleczonych pacjentów wirus może się ukrywać w niektórych wydzielinach w ich ciele, w płynie w oku. Wówczas może się przyczynić do rozległego zapalenia błony naczyniowej, a dalej do utraty wzroku. Wcześniej odkryto, że wirus może pozostawać w męskim nasieniu przez miesiące.

Wirus ebola: jak można się zarazić?

Wirus przenosi się przez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi (np. śliną, moczem, wymiocinami) osób zakażonych - zarówno żywych jak i zmarłych. Kontakt z płynami ustrojowymi obejmuje także, zdaniem ekspertów, niezabezpieczone kontakty seksualne z pacjentami w okresie do trzech miesięcy po wyleczeniu.

Chorobą można się również zarazić przez bezpośredni kontakt z krwią i innymi płynami ustrojowymi martwych lub żywych dzikich zwierząt, takich jak małpy, antylopy leśne i nietoperze.

Objawy choroby mogą pojawić się nagle po upływie od dwóch do nawet 21 dni po wystawieniu na działanie wirusa.

Ważne

Jak zniszczyć wirusa ebola?

Wirus ebola łatwo ginie wskutek działania mydła, wybielacza, światła słonecznego i wysokiej temperatury lub suszenia (powyżej 60 °C). Pranie w pralce ubrań, które zostały skażone płynami ustrojowymi, niszczy wirusa. Wirus ebola przeżywa tylko przez krótki czas na powierzchniach wystawionych na działanie słońca oraz wysuszonych. Wirus ebola jest wrażliwy również na promieniowanie jonizujące, światło oraz powszechnie dostępne chemiczne środki do dezynfekcji (fenol, alkohol metylowy).

Jak nie można zarazić się wirusem ebola?

Przypadkowy kontakt w miejscach publicznych z osobami, które nie wydają się chore, nie powoduje przeniesienia wirusa. Wirusem ebola nie można się zarazić za pośrednictwem pieniędzy, artykułów spożywczych lub pływając w basenie. Wirusem ebola nie można zarazić się drogą powietrzną, ani nie przez ugryzienie komara.

Ebola powoduje długotrwałe problemy zdrowotne

Ebola powoduje długotrwałe problemy zdrowotne - przekonują lekarze z Narodowych Instytutów Zdrowia w USA. Z ich obserwacji wynika, że większość osób, które przebyły zakażenie wirusem ebola, doświadcza znacznego osłabienia organizmu. Poza tym obserwowano u nich problemy ze strony układu nerwowego, takie jak utrata pamięci i oznaki depresji. Niektórzy podejmowali nawet próby samobójcze. Jednak u pacjentów po przebytej infekcji najczęściej występują halucynacje, zapalenie opon mózgowych i śpiączka.

U pacjentów, którzy przebyli zakażenie wirusem ebola, problemy zdrowotne mogą występować nawet pół roku po ustąpieniu choroby, a w skrajnych przypadkach - nawet po 18 miesiącach.

Naukowcy już wcześniej doszli do wniosku, że po wyzdrowieniu wirus ebola może pozostawać uśpiony w organizmie bardzo długo i powodować w późniejszym czasie problemy zdrowotne.

W niektórych przypadkach zespół po zakażeniu wirusem Ebola może rozwinąć się w stan zagrażający życiu. Przykładem jest brytyjska pielęgniarka Pauline Cafferkey, która trafiła do szpitala już trzeci raz (stan na luty 2016 r.), odkąd w 2014 r. zakaziła się wirusem Ebola.

Pierwszy raz znalazła się w szpitalu z powodu infekcji w grudniu 2014 roku, z którego została wypisana w styczniu 2015 roku.

Jednak infekcja dała o sobie znać ponownie w październiku 2015 roku. Wówczas jej stan był bardzo ciężki - wirus wywołał zapalenie opon mózgowych, ale i tym razem udało się jej powrócić do zdrowia.

Kilka miesięcy później - w lutym 2016 roku - Brytyjka trafiła do szpitala z powodu wirusa ebola po raz trzeci.

W tekście wykorzystano informacje European Centre for Disease Prevention and Control