Borelioza limfatyczna - przyczyny, objawy, leczenie

2020-04-22 14:57

Borelioza limfatyczna, chłoniak limfocytowy skóry, (BL, borrelial lymphoma) to rzadka, skórna postać boreliozy - odczyn limfatyczny po kleszczu ujawnia się u mniej niż 1 proc. chorych. Borelioza limfatyczna częściej występuje u dzieci niż u dorosłych. Jakie są przyczyny i objawy boreliozy limfatycznej?

Borelioza limfatyczna - przyczyny, objawy, leczenie
Autor: Wikimedia Commons Borelioza limfatyczna - przyczyny, objawy, leczenie. Fot. Wikimedia Commons/Spectrum11, lic.CC0

Spis treści

  1. Borelioza limfatyczna - przyczyny
  2. Borelioza limfatyczna - objawy
  3. Borelioza - czym się objawia?
  4. Borelioza limfatyczna - diagnostyka
  5. Borelioza limfatyczna - leczenie
  6. Borelioza

Borelioza limfatyczna, chłoniak limfocytowy skóry (BL, borrelial lymphoma), to rzadka, skórna postać boreliozy - ujawnia się u mniej niż 1 proc. chorych.

Chłoniak limfocytowy skóry występuje we wczesnym stadium choroby, podobnie jak rumień wędrujący. Chłoniak limfocytowy skóry zaklasyfikowany jest do grupy rozrostów rzekomochłoniakowatych typu B.

Borelioza limfatyczna - przyczyny

Wywołują ją bakterie zaliczane do krętków - Borrelia burgdorferi.

Bakterie te mogą występować w kilku postaciach - jako krętki, a także w formach przetrwalnikowych (m.in. cysty).

Krętki są bardzo ruchliwe, natomiast formy przetrwalnikowe nieruchome, za to są odporne na niektóre antybiotyki niszczące krętki.

Borelioza limfatyczna - objawy

Objawy boreliozy limfatycznej to przede wszystkim guzek, który jest:

  • pojedynczy (zwykle guzek jest jeden i dosyć niewielki, jednak bywa, że guzki ulegają rozsianiu i osiągają wielkość do kilku centymetrów. Dzieje się tak w przypadku niepodjęcia leczenia przeciwbakteryjnego)
  • barwy czerwonej lub sinoczerwonej
  • dobrze odgraniczonego od otoczenia skóry
  • niebolesny
  • najczęstsza jego lokalizacja to: małżowiny uszne, moszna i brodawki sutkowe

Guzkowi może towarzyszyć powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Ujawnia się częściej  u dzieci niż dorosłych. Nieleczony może utrzymywać się nawet prze z kilka lat, po czym ustąpić samoistnie.

Borelioza - czym się objawia?

Co musisz wiedzieć o boreliozie?

Borelioza limfatyczna - diagnostyka

Rozpoznanie boreliozy limfatycznej wymaga wykazania obecności przeciwciał przeciw Borrelia burgdorferi klasy IgM lub IgG we krwi.

Polecane jest wykonanie testu ELISA, a następnie – w przypadku osób z wynikami dodatnimi lub wątpliwymi - oznaczenie przeciwciał techniką Western blot.

Konieczne jest także badanie histopatologiczne - niejednokrotnie w próbkach skóry, pobranych z obszaru zmiany, badania bezpośrednie wykazują obecność krętków.

Borelioza limfatyczna - leczenie

Stosuje się 14-dniowe leczenie doustne za pomocą antybiotyków, takich jak doksycyklina (100 mg dwa razy na dobę), amoksycylina (500 mg trzy razy na dobę), cefuroksym-axetyl (500 mg dwa razy na dobę), fenoksymetylopenicylina lub azytromycyna.

Borelioza

Borelioza to choroba bakteryjna, odzwierzęca, która jest przenoszona przez kleszcze. Zbyt późno zdiagnozowana, nieleczona borelioza może dawać groźne powikłania - neurologiczne, stawowe i sercowe. W jaki sposób diagnozuje się boreliozę i czy można ją skutecznie wyleczyć? Posłuchaj naszego eksperta.

Co to jest borelioza?

Źródło:

  1. Borrelial Lymphocytoma Cutis: A Diagnostic Dilemma, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4248499/
  2. Borrelial Lymphocytoma in Adult Patients, https://academic.oup.com/cid/article/63/7/914/2389152/Borrelial-Lymphocytoma-in-Adult-Patients

Przeczytaj również: