Kleszcze i borelioza a ciąża - ugryzienie przez kleszcza w czasie ciąży

2020-04-23 9:28

Czy ugryzienie przez kleszcza w czasie ciąży może być groźne dla dziecka? Specjaliści z ILADS przekonują, że borelioza może być przekazywana przez łożysko. Przeciwnego zdania są lekarze stosujący metodę leczenia, polecaną przez IDSA. Sprawdź, jaki wpływ na ciążę może mieć borelioza i co powinna zrobić ciężarna, kiedy ugryzie ją kleszcz.

BORELIOZA - paskudna pamiątka po kleszczu
Autor: Thinkstockphotos.com Borelioza jest roznoszona przez kleszcze. Kleszcze czają się na swoje ofiary na obrzeżach polan, przy leśnych ścieżkach, poboczach dróg.

Spis treści

  1. Ugryzienie przez kleszcza a ciąża - co robić?
  2. Kleszcze - jak je przechytrzyć?
  3. Borelioza w ciąży – czy jest groźna dla dziecka?
  4. Borelioza a karmienie piersią
  5. Borelioza - objawy [wideo]

Czy ugryzienie przez kleszcza w czasie ciąży może być groźne dla dziecka? Zdania na ten temat są podzielone. Specjaliści z Międzynarodowego Towarzystwa ds. Boreliozy i Chorób z Nią Powiązanych (ILADS) są zdania, że ukąszenie przez zakażonego kleszcza może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka.

Nie zgadzają się z nimi lekarze stosujący standardową metodę leczenia boreliozy, polecaną przez Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych (IDSA), którzy przekonują, że nie ma wystarczających dowodów naukowych potwierdzających związek między boreliozą w ciąży a tym czy wystąpią wady wrodzone u dzieci.

Jedno jest pewne - ciężarna po ugryzieniu przez kleszcza powinna udać się do lekarza.

Ugryzienie przez kleszcza a ciąża - co robić?

Jeśli u kobiety w ciąży, którą ugryzł kleszcz, pojawi się rumień wędrujący, należy wdrożyć antybiotykoterapię.

Ciężarna jest leczona tak, jak pozostałe osoby, jednak nie otrzymuje ona jednego rodzaju antybiotykudoksycykliny (może on powodować wady wrodzone w postaci trwałych przebarwień zębów). Odpowiednio dobrane leczenie nie stanowi zagrożenia dla dziecka i pozwoli wyleczyć chorobę.

Jeśli jednak po ugryzieniu przez kleszcza ciężarna nie zauważy rumienia lub innych symptomów wskazujących na boreliozę (np. objawy grypopodobne, bóle stawów), po około 6 tygodniach od ukąszenia powinna wykonać testy (choć ich wyniki mogą być niejednoznaczne). Jeśli wynik testów jest pozytywny, należy podać antybiotyki.

Takie badania są konieczne, ponieważ kobieta w ciąży może przechodzić boreliozę bezobjawowo, mimo osłabienia układu odpornościowego w tym okresie. Spowodowane jest to inną gospodarką hormonalną u ciężarnej. Istnieje jednak ryzyko, że objawy boreliozy mogą się pojawić dopiero po porodzie, i to z ogromnym nasileniem.

Kleszcze - jak je przechytrzyć?

Kleszcze. Sprawdź, jak je przechytrzyć
To ci się przyda

Jak kobieta w ciąży może ochronić się przez kleszczem?

Ciężarne powinny unikać wychodzenia na spacery do lasu, bo tam możliwość ugryzienia przez kleszcza jest dość wysoka. Jeśli jesteś w ciąży lub ją planujesz, a wybierasz się do lasu, pamiętaj o odpowiednim ubiorze i stosowaniu odpowiednich środków odstraszających kleszcze.

WARTO WIEDZIEĆ: Naturalne sposoby na kleszcze - jak się chronić przed kleszczami?

Po powrocie ze spaceru dokładnie się obejrzyj. Jeśli znalazłaś kleszcza, nie wpadaj w panikę - nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy. Jednak na wszelki wypadek zgłoś się do lekarza (najlepiej z usuniętym wcześniej kleszczem) i zbadaj się nie tylko pod katem boreliozy, lecz także innych chorób odkleszczowychbabeszjozy, bartonellozy czy anaplazmozy. One również mogą być niebezpieczne dla kobiety w ciąży.

Pamiętaj też o odpowiedniej diecie i zdrowym trybie życia. Dzięki temu wzmocnisz organizm, który znacznie lepiej radzi sobie ze wszelkimi infekcjami.

Dobrze wyleczona borelioza nie stanowi problemu dla kobiety, która chce zajść w ciążę

Borelioza w ciąży – czy jest groźna dla dziecka?

Zadania na temat są podzielone. Specjaliści z Międzynarodowego Towarzystwa ds. Boreliozy i Chorób z Nią Powiązanych (ILADS) przekonują, że krętki mogą być przekazywane przez łożysko, w związku z tym są zdolne do zainfekowania dziecka w łonie matki.

I choć dziecko może urodzić się zdrowe, to wykazują, że często zdarzają się przypadki boreliozy wrodzonej, która objawia się zaburzeniami psychicznymi i neurologicznymi, alergiami, wadami serca i oczu.

Ich zdania nie podzielają lekarze stosujący standardową metodę leczenia boreliozy, polecaną przez Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych (IDSA). Przekonują, że nie ma dowodów naukowych, z których jednoznacznie wynika, że borelioza u kobiety w ciąży może mieć negatywny wpływ na płód.

Co prawda są znane pojedyncze przypadki wad wrodzonych u dzieci matek, które zmagały się z tą chorobą w czasie ciąży, jednak nie wykazano bezpośredniego wpływu krętków na powstanie tych wad.

Także w innych badaniach nie wykazano, że chora matka przekazuje zakażenie swojemu dziecku. Co ważne, testy te były prowadzone na kobietach chorujących na boreliozę w czasie ciąży, u których stosowano skuteczne leczenie antybiotykami.

WARTO WIEDZIEĆ: Paraliż kleszczowy pojawia się najczęściej u dzieci

Borelioza a karmienie piersią

Specjaliści nie mogą dojść do porozumienia także w kwestii przekazywania dziecku bakterii podczas karmienia piersią.

Według lekarzy stosujących standardową metodę leczenia nie ma przeciwwskazań, aby matka chora na boreliozę karmiła dziecko piersią. Natomiast lekarze z ILADS uważają, że krętki mogą przeniknąć wraz z pokarmem do organizmu dziecka i zalecają karmienie mieszanką.

Borelioza - objawy [wideo]

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów boreliozy, który występuje w ponad 60 procentach przypadków jest tzw. rumień wędrujący. To objaw wczesnej boreliozy. Jednak borelioza, szczególnie w późniejszej fazie ma szereg innych, mniej charakterystycznych objawów. Jakich? Na to pytanie odpowiada nasz ekspert Agnieszka Motyl, epidemiolog z Medicover.

Borelioza - objawy