Biedronka azjatycka - objawy ugryzienia i zwalczanie. Jak się jej pozbyć?

2019-10-14 13:51 Monika Majewska

Biedronka azjatycka (znana też jako biedronka ninja lub arlekin) to najczęściej żółta lub pomarańczowa biedronka w czarne kropki. Ugryzienie przez biedronki azjatyckie w niektórych przypadkach może skończyć się alergią. Przeczytaj albo posłuchaj jakie są objawy ugryzienia przez biedronkę azjatycką. Na czym polega zwalczanie biedronki azjatyckiej? Jak się pozbyć biedronek azjatyckich z domu? Jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej?

Biedronka azjatycka. Posłuchaj, jakie są objawy ugryzienia i jak się przed nimi chronić. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Spis treści

 1. Biedronki azjatyckie (arlekin) - gdzie występują?
 2. Biedronka azjatycka (arlekin) - objawy ukąszenia
 3. Biedronki azjatyckie (arlekin) - zwalczanie. Jak się ich pozbyć?
 4. Biedronka azjatycka a polska - różnice

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis), inaczej biedronka arlekin, harlekin lub biedronka ninja, to inwazyjny gatunek chrząszcza z rodziny biedronek.

Jak sugeruje nazwa, biedronki azjatyckie pochodzą z południowo-wschodniej Azji. W XIX wieku sprowadzono te owady do Ameryki Północnej i Europy do zwalczania mszyc na terenach upraw rolnych, jednak wymknęły się spod kontroli.

W Polsce biedronki azjatyckie pojawiła się po raz pierwszy w 2006 roku w Poznaniu. Od tego czasu obserwuje się występowanie biedronki w całym kraju. Obsiadają okna, wchodzą do mieszkań. Biedronki azjatyckie w domu to prawdziwa plaga.

Biedronki azjatyckie (arlekin) - gdzie występują?

Na świecie występuje około 5 tys. gatunków chrząszczy z rodziny biedronkowatych, z czego na terenie Polski odnotowano około 80 gatunków. Żywią się one głównie pluskwiakami równoskrzydłymi (mszyce, miodówki, czerwce).

Biedronki w okresie jesienno-zimowym szukają schronienia. Zimują np. pod ziemią, pod korą drzew w parkach, lasach czy nawet w dziuplach i skrzynkach dla ptaków, a także w domach - zagnieżdża się zwykle we framugach okiennych czy futrynach.

W jednym miejscu może być ich nawet kilkaset, choć zdarza się, że do mieszkania trafiają też tylko pojedyncze "sztuki". Biedronki azjatyckie są bardzo ekspansywne!

Bardzo szybko się rozmnażają i zasiedlają tereny dotychczas zajmowane przez nasze rodzime biedronki. Poza tym, gdy brakuje pokarmu zjadają inne owady, także jaja i larwy innych biedronek.

Biedronka azjatycka (arlekin) - objawy ukąszenia

Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej? Ugryzienia biedronki azjatyckiej są czerwone i swędzące. Poza tym biedronki azjatyckie mogą gryźć ludzi i zwierzęta, powodując objawy alergii, takie jak:

Amerykańscy naukowcy opisali dwa przypadki dzieci po ekspozycji na biedronki z ciężkim alergicznym obrzękiem naczynioruchowych twarzy, które wymagały pomocy oddziału ratunkowego.¹

Dwa przypadki dotyczące chłopców w wieku przedszkolnym miały podobny przebieg, pomimo, że były oceniane przez 2 różnych alergologów.

U obu pacjentów rozwinął się ciężki naczynioruchowy obrzęk twarzy lub wokół gałki ocznej, bez znaczących objawów ze strony układu oddechowego, po ekspozycji na biedronki poza domem.

Przeprowadzono PTS z ekstraktem biedronki azjatyckie, które dały wyraźnie pozytywne wyniki. Po wdrożeniu kontroli środowiskowej podobne zdarzenia nie powtórzyły się.¹

Alergia na biedronkę azjatycką sięga w określonych obszarach nawet 10%.¹

Oprócz tego wydzielana przez nią w momencie zagrożenia (a nawet po śmierci) żółta substancja (hemolimfa) pozostawia na meblach, ścianach i podłogach plamy, których nie da się usunąć.

Biedronki azjatyckie (arlekin) - zwalczanie. Jak się ich pozbyć?

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się z domu biedronek azjatyckich jest wciągnięcie ich odkurzaczem.

Po dokładnym odkurzeniu wszystkich miejsc, w których zaobserwowaliśmy nawet pojedyncze osobniki, najlepiej wyrzucić worek i natychmiast wynieść go z domu na śmietnik.

Aby zabezpieczyć się przed inwazją, warto założyć moskitierę na okno.

CZYTAJ TEŻ:

ThinkstockPhotos-521387114.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Biedronka azjatycka a polska - różnice

Na pierwszy rzut oka biedronka azjatycka jest bardzo podoba do naszej polskiej. Jednak jeśli przyjrzeć się bliżej, widać wyraźne różnice.

Biedronka azjatycka Biedronka polska
kolor
 • od żółtego przez odcienie
  pomarańczu i czerwieni
  po czarny
 • czerwony
liczba kropek
 • może nie mieć wcale
  albo  kilkanaście
  maksymalnie nawet 23
 • tylko dwie (po jednej na
  każdym skrzydełku)
  lub siedem (trzy na każdym
  skrzydełku i jedna wspólna,
  zlokalizowana pod tarczką)
kształt
 • jej ciało jest
  bardziej wypukłe
  oraz owalne
 • tuż za głową ma czarny
  rysunek w kształcie
  litery "M"
 • ma owalny, wypukły kształt
Biedronki azjatyckie
Autor: Wikimedia Commons Biedronki azjatyckie. Fot. entomart/Wkimedia Commons, lic. CC0

Bibliografia:

1. Buczyłko K., Majsiak E., Wagner A., Alergia na owady niebłonkoskrzydłe, "Alergia Astma Immunologia" 2015, nr 20 (3)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Karo
|

Absurd... co za rada....
Równa z "wynies je za płot"...

hahaha
|

co za bezsens - wyrzucę je na śmietnik i nim wrócę do domu one już tam będą z powrotem

Darek
|

To teraz te biedronki będę traktował laczkiem, również na świeżym powietrzu. Nikt nie będzie mi naszych biedronek zjadał.