Ponad 10 godzin dziennie spędzamy przed ekranem - wynika z raportu “Godzina dla oka”. Co na to nasze oczy?

2022-09-01 0:07 Materiał sponsorowany

Wszyscy wiemy, że o narząd wzroku trzeba dbać. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z konsekwencji zaniedbania oczu, a także działań jakie warto podejmować w trosce o ich zdrowie. Dlatego marka Hyal Drop wdrożyła projekt #godzinadlaoka, aby uświadomić nam co możemy zrobić, aby poprawić swój komfort życia. Co mówią najświeższe wyniki raportu przeprowadzone na grupie ponad tysiąca badanych?

Hyal2
Autor: materiały prasowe

Ile czasu spędzamy codziennie przed ekranem?

Najwięcej czasu przed ekranem spędzają osoby w wieku 26-40 lat wykonujące pracę o charakterze biurowym. To aż 38% wszystkich respondentów, którzy korzystają z ekranów przez 12 godzin na dobę w dni robocze i ponad 6 godzin w dni wolne od pracy.

Jeszcze kilka lat temu młodzież w dni powszednie rzadko siadała do komputera i raczej miała na to czas po lekcjach. Obecnie z powodu długiego okresu nauki w trybie zdalnym trendy są znacznie mniej optymistyczne – młodsi członkowie rodziny spędzają przed monitorem aż 10 godzin dziennie w dni robocze.

Okazuje się, że w weekendy wcale nie jest dużo lepiej. Choć większość z nas wtedy nie pracuje, raport marki Hyal Drop potwierdza, że siadamy do komputera i telewizora w poszukiwaniu rozrywki – gry komputerowe, konsole do gier i seriale. To wszystko sprawia, że nasze oczy są narażone na nieustannie bodźcowanie. Respondenci deklarują, że w dni wolne od pracy spędzają aż 5-6 do ponad 7 godzin dziennie przed ekranem!

Raport sugeruje, że najmniej obciążają oczy osoby niepracujące lub pracujące fizycznie. W ich przypadku czas spędzony przed ekranem to średnio 8,5 godzin dziennie w dni powszednie i 6,6 godzin dziennie w weekendy.

Spędzanie wielu godzin przed komputerem okazuje się być problemem nie tylko w Polsce1.

Czy Polacy potrafią odpoczywać?

Choć przed ekranem siadamy często i chętnie okazuje się, że potrafimy odpuścić i dać odpocząć naszym oczom. Patrząc zbiorczo większość badanych wybiera aktywności, które nie męczą wzroku. Chętnie spędzamy czas z rodziną (59%) lub znajomymi (41%), pracujemy w ogrodzie (29%) lub uprawiamy sport (28%). Nawet jeśli angażujemy wzrok często robimy to bez ekranu, np. czytając książki lub czasopisma (43%), zajmując się robótkami ręcznymi (10%).

Z drugiej strony nadal wiele osób sięga po nowe technologie nawet w wolnym czasie. Wśród aktywności angażujących wzrok z użyciem ekranu zdecydowanie dominuje oglądanie telewizji i platform streamingowych na równi z przeglądaniem platform społecznościowych (56%). Chętnie gramy w gry wideo (28%).

Niestety złe nawyki ujawniają się przed zaśnięciem. Większość ankietowanych tuż przed pójściem spać ogląda telewizję lub platformy streamingowe albo przegląda media społecznościowe (łącznie aż 88%). Wypoczynek nieangażujący wzroku pojawił się dopiero na trzecim i czwartym miejscu i obejmuje czytanie książek lub czasopism albo spędzanie czasu z rodziną.

Okuliści biją na alarm. Spędzanie tak wielu godzin przed monitorem silnie obciąża oczy i układ kostny, a także nasze zdrowie psychiczne. Choć w oglądaniu seriali i filmów lub przeglądaniu platform społecznościowych dopatrujemy się rozrywki w rzeczywistości popadamy w uzależnienie, które może negatywnie odbić się na całym organizmie2.

Warto zdawać sobie też sprawę z negatywnego wpływu niebieskiego światła na nasze samopoczucie3,4. Zbyt długa ekspozycja może powodować problemy z zaśnięciem i pogarsza jakość wypoczynku. W konsekwencji może to prowadzić do problemów ze skupieniem się w pracy lub szkole i spadkiem produktywności.

Jak chronimy oczy przed wpływem ekranów?

Na szczęście większość z nas zdaje sobie sprawę, że spędzanie wielu godzin przed komputerem wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Aż 19% wszystkich badanych wie, że ten wpływ może być bardzo szkodliwy. Spora część respondentów podejmuje również działania, które mają poprawić komfort codziennego funkcjonowania:

 • aż 50% osób stara się utrzymywać odpowiednią odległość wzroku od komputera;
 • około 30% ankietowanych stosuje krople nawilżające do oczu, co godzinę robi przerwę od pracy lub sięga po okulary korekcyjne;
 • niemal 10% odpowiedzi wskazuje na używanie okularów „zerówek”, które hamują oddziaływanie niebieskiego światła.

Badanie przeprowadzone pod auspicjami marki Hyal Drop potwierdza też, że osoby, które częściej czują dyskomfort znacznie chętniej szukają sposobów na radzenie sobie ze źródłem problemu niż te, które dolegliwości nie odczuwają.

Czym jest zespół suchego oka?

Zaniedbane oczy prędzej lub później dadzą o sobie znać. Okuliści mówią o zespole suchego oka, który dotyka aż 8 na 10 respondentów, ale tylko 25% z nich potrafi świadomie zidentyfikować problem. Do najczęstszych dolegliwości z nim związanych zalicza się1,5,6:

 • łzawienie;
 • pieczenie;
 • zaczerwienienie oczu;
 • dyskomfort;
 • brak możliwości dłuższej pracy wzrokowej;
 • uczucie piasku pod powiekami;
 • pogorszenie jakości widzenia;
 • ból oczu.

U niemal 30% badanych objawy pojawiają się codziennie lub niemal codziennie. 19% ankietowanych deklaruje występowanie dolegliwości raz w tygodniu, a 26% kilka razy w miesiącu. Zespół suchego częściej występuje u osób starszych, których oczy łatwiej się męczą i wolniej regenerują5.

Najmłodsi pacjenci często zbywają problemy ze wzrokiem stosując mruganie, ale to jedynie doraźnie rozwiązuje problem. Nieco starsze osoby chętniej korzystają z kropli nawilżających, a 13 na 100 respondentów nie podejmuje żadnych działań i czeka, aż objawy same ustąpią.

Hyal
Autor: materiały prasowe

Jak możemy skutecznie zadbać o nasze oczy?

Choć wyniki raportu wydają się krzepiące nadal spora część osób sięga po odpowiedni rozwiązania dopiero wtedy gdy pojawia się realny problem. Specjaliści zajmujący się na co dzień leczeniem narządu wzroku wskazują na ogromne znaczenie profilaktyki.

Istotne jest ustalenie, czy u pacjenta występuje wada wzroku, a następnie zastosowanie odpowiednio dobranych szkieł korekcyjnych oraz kropli nawilżających. W przypadku tych ostatnich koniecznie wybierajmy produkty o jak najprostszym składzie, pozbawione konserwantów. Ważne, aby zawierały potas, karboksymetacelulozę oraz elektrolity7.

Z raportu przeprowadzonego przez markę Hyal Drop wynika, że niemal połowa ankietowanych zauważyła u siebie pogorszenie jakości widzenia w ciągu ostatnich 2 lat. Dotyczy to głównie osób starszych (41-60 lat) oraz tych, które spędzają przed ekranem powyżej 10 godzin dziennie. Niestety tylko połowa z nich korzysta z opieki okulisty.

Im więcej czasu spędzamy przed komputerem, tym wyższe jest ryzyko wystąpienia objawów charakterystycznych dla zespołu suchego oka8,9,10. Okuliści są zgodni co do tego, że tylko stosowanie dobrze dobranych kropli nawilżających, takich jak np. Hyal-Drop Multi pozwala skutecznie wyeliminować problem.

Hyal
Autor: materiały prasowe

Bibliografia:

 1. https://www.comparitech.com/tv-streaming/screen-time-statistics/
 2. Kuss DJ, Griffiths MD. Online social networking and addiction--a review of the psychological literature. Int J Environ Res Public Health. 2011;8(9):3528-3552. doi:10.3390/ijerph8093528Golden MI, Meyer JJ, Patel BC. Dry Eye Syndrome. In: StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; June 27, 2022.
 3. https://www.healthline.com/health/dry-eye-syndrome
 4. Kaido M, Toda I, Oobayashi T, Kawashima M, Katada Y, Tsubota K. Reducing Short-Wavelength Blue Light in Dry Eye Patients with Unstable Tear Film Improves Performance on Tests of Visual Acuity. PLoS One. 2016;11(4):e0152936. Published 2016 Apr 5. doi:10.1371/journal.pone.0152936
 5. Golden MI, Meyer JJ, Patel BC. Dry Eye Syndrome. In: StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; June 27, 2022.
 6. Nowak M, Marek B, Kajdaniuk D, et al. Zespół suchego oka--schorzenie interdyscyplinarne. Cześć pierwsza: Patogeneza, objawy, podział [Dry eye syndrome--multispecialistic disease. Part one: Pathogenesis, signs, classification]. Wiad Lek. 2010;63(4):374-386