Profilaktyka prostaty? [Porada eksperta]

2013-04-03 21:44 Adam Zakościelny

Jestem mężczyzną (55 lat). Nie mam żadnych problemów z prostatą, jak mi się wydaje, ale czy mogę brać jakieś leki zapobiegawczo i jakie?

Nie wprowadzono jeszcze leków zapobiegających powstawaniu raka czy innych chorób prostaty. Osobom zainteresowanym zmniejszaniem ryzyka chorób prostaty proponowane są suplementy diety (są to preparaty zawierające minerały, kwasy tłuszczowe, witaminy). Postawa taka wynika z obserwacji różnic w występowaniu chorób prostaty w różnych populacjach i zmianami tych różnic w wyniku zmiany miejsca zamieszkania, a co za tym idzie - sposobu życia i diety. Zalecana jest dieta z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych i czerwonego mięsa. Zaleca się natomiast spożywanie większej ilości ryb, owoców i warzyw zawierajacych antyoksydanty (vit C, beta-karoten), pomidorów - zawierają korzystny likopen oraz produkty sojowe i bogate w błonnik. Zaobserwowano korzystny wpływ nasion roślin oleistych (słonecznik, dynia). Do "przyjaznych" dla prostaty mikroelementów zaliczamy selen, cynk oraz magnez. Sama dieta oczywiście nie zapobiegnie rozwojowi choroby, istotne są również inne czynniki niezależne od nas, tak jak czynniki genetyczne oraz wpływ zanieczyszczonego srodowiska (metale ciężkie, toksyny). Profilaktyka przy użyciu diety powinna być stosowana przez lata. W Pana przypadku może mieć ona już mniejsze znaczenie, ponadto powinien Pan okresowo zgłaszać się na kontrolę do urologa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Adam Zakościelny

Klinika Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie, ZZOZP Gabinet konsultacji onkologicznej (bez zabiegów), Warszawa, ul. Nowolipie 31.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE