Zwymiotowanie pigułki antykoncepcyjnej [Porada eksperta]

2011-05-25 10:48

Od pół roku pigułki antykoncepcyjne Yaz i miesiąc temu (25 kwietnia) zażyłam 18 tabletkę o godz. 19, a około 2-3 godz. po tym wymiotowałam. Niestety, nie przyjęłam żadnej dodatkowej tabletki, tylko następnego dnia o stałej porze, tj. o godz. 19, przyjęłam kolejną tabletkę z blistra i tak skończyłam całe opakowanie (przy białych tabletkach dostałam normalnie okres) i zaczęłam kolejne. Dzisiaj powinnam przyjąć już 19 tabletkę z tego nowego opakowania, ale mam pewne wątpliwości czy to przyjmowanie ma sens? Czy dalej jestem zabezpieczona? Czy dalej mogę przyjmować tabletki i mieć pewność, iż gwarantują mi one zabezpieczenie? Czy coś powinnam zrobić? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Radzę kontynuować łykanie tabletek, chyba że chce Pani zrezygnować w ogóle z antykoncepcji hormonalnej, ale i tak radziłabym skończyć ten cykl, ponieważ mogą wystąpić krwawienia acykliczne.

Chyba powinna Pani wiedzieć, ze nie ma ma metody antykoncepcyjnej w 100% skutecznej. Antykoncepcja hormonalna wprawdzie jest jedną z najskuteczniejszych metod, ale nie na 100% i ciąże, wprawdzie rzadko, ale się zdarzają.

Czytaj też:

Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje, nazwy, działanie

Tabletki antykoncepcyjne - skutki uboczne

Co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta