Zakażenie Toxoplasma gondii - interpretacja wyników [Porada eksperta]

2013-06-26 18:15 Barbara Grzechocińska

Witam, Pani Doktor, jestem w 12 tyg ciąży, robiłam badania na toksoplazmoze wyszło IGG dodatnie - 470,900 IU/ml , IGM - ujemne. Mój lekarz kazał po miesiącu powtórzyć IGM. Wiem, że internet to nie lekarz, ale wyczytałam tu że jak IGG jest dodatnie wysokie, należy powtórzyć badanie po 3 tygodniach, żeby zobaczyć czy nie rośnie, nic nie pisze o powtarzaniu IGM. Czy mój lekarz się nie pomylił? Pozdrawiam

Nie wiem, jakie są wartości referencyjne stężenia IgG w laboratorium wykonującym to badanie. Brak IgM i wysokie stężenie IgG może świadczyć albo o przebytym zakażeniu, albo o rozpoczynającej się infekcji. Radziłabym wykonać badanie na awidność i skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE