Wodniak jajowodu - kiedy można zrobić plastykę jajowodu? [Porada eksperta]

2009-02-10 10:40

Rozpoznano u mnie wodniaka jajowodu, ale raz jest, a raz go nie ma. Mam upławy, czasami nawet zabarwione na lekki brąz, a chciałabym sie dowiedzieć, czy jajnik trzeba usunąć, czy można zrobić plastykę i na czym to polega? Po usunięciu jajnika nie mam szansy zajść w ciążę, ponieważ na in-vitro to mnie nie stać. Czy są jakieś inne szanse? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. 

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Wodniak jajowodu stanowi powikłanie przewlekłego stanu zapalnego. Jajowód jest niedrożny, zarośnięty, a w środku rozdęty jak balonik i wypełniony płynem. Taki jajowód jest przyczyną niepłodności z dwóch powodów. Pierwszy to to, że nie przepuszcza ani komórki jajowej, ani plemników i drugi, to, że jeśli drugi jajowód jest prawidłowy i doszłoby do zapłodnienia, zarodek nie będzie się rozwijał, obumrze, ponieważ płyn z chorego jajowodu uszkadza zarodek.

Plastykę jajowodu wykonać można tylko wtedy, gdy niedrożność dotyczy zakończenia brzusznego jajowodu. W pozostałych przypadkach operacji nie wykonuje się, ponieważ jest ona nieskuteczna i często nie ma warunków do jej przeprowadzenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta