Wielotorbielowate jajniki - czy robić badanie hormonów [Porada eksperta]

2014-08-25 22:05 Barbara Grzechocińska

Witam. Dwa miesiące temu lekarz wykonał mi usg i stwierdził policystyczne jajniki. Miałam szereg objawów na to wskazujących. Dostałam listę badań do zrobienia. W 21. dniu cyklu wykonałam prolaktynę, potem krzywą insulinową i cukrową, z których wynikało, że ma insulinooporność, dlatego dostałam od diabetologa metforminę 1500mg wieczorem. Pozostał mi jednak do wykonania jeszcze zestaw hormonów z 5. dniu cyklu. Niestety od czasu wizyty, czyli 2 miesiące nie mam miesiączki. Czuję się fatalnie i moja frustracja narasta. Zastanawiam się, czy nie powinnam wykonać tych hormonów nie biorąc pod uwagę dnia cyklu i udać się z tym do ginekologa? Nadmienię, że prolaktyna była w normie, natomiast po obciążeniu wzrosła 21x.

Nie radzę wykonywać obecnie badań tylko zgłosić się osobiście do ginekologa. Zdecyduje o dalszym postępowaniu. Ponadto, zachęcam do przeczytania tekstów na temat zespołu policystycznych jajników:

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/zespol-policystycznych-jajnikow-nieleczony-moze-prowadzic-do-raka-blon_38491.html

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/leczenie-nieplodnosci/Zespol-policystycznych-jajnikow-pcos-utrudnia-zajscie-w-ciaze_33680.html

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE