Szczepionka a konflikt serologiczny [Porada eksperta]

2013-07-10 20:20 Barbara Grzechocińska

Witam, jestem w 28 tyg. ciąży. Mam grupę krwi 0RH-, natomiast mój mąż ma ARh+. Do tej pory z wyników badań wynika, że nie mam przeciwciał, jednakże lekarz poinformował mnie, że jest możliwość wzięcia szczepionki pomiędzy 28 a 30 tygodniem ciąży, zapobiegającej powstaniu konfliktu. Zaznaczył jednak, iż jest to nasza decyzja, on nie będzie nam mówił czy brać teraz czy nie. Cały czas mamy obawy i nie wiem, co zrobić żeby było dobrze. Czy w przypadku, kiedy się nie zdecyduję na wzięcie szczepionki teraz, to istnieje ryzyko dla dziecka, jeżeli nie mam przeciwciał? Jest to pierwsza ciąża. Dziękuję za odpowiedź.

Podanie immunoglobuliny w przypadku niezgodności serologicznej jest zalecane, tak jak powiedział Pani lekarz prowadzący. Jeśli jednak jest to Pani pierwsza ciąża i dotychczas nie było przeciwciał, to najprawdopodobniej nie będzie konfliktu serologicznego. Nie wiadomo też jaką grupę krwi ma dziecko, może ujemną, jak Pani. Nie można przewidzieć wielu rzeczy i dlatego sama powinna Pani zdecydować o podaniu immunoglobuliny. Powinna też Pani wiedzieć, że jeśli nawet wystąpi konflikt, to najprawdopodobniej dopiero po porodzie i na pewno dziecko będzie leczone.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE