Szczepienie przeciwko rakowi szyjki macicy [Porada eksperta]

2013-07-01 16:52

Witam od trzech lat stosuję tabletki antykoncepcyjne. Tydzień temu przerwałam branie tabletek, ponieważ robię sobie badania i chciałabym zajść w ciążę po nowym roku. Ale mam problem, otóż gdy nie brałam tabletek, miałam straszne bolesne miesiączki. Okazało się, że mam torbiele na jajnikach. Czasami były na obydwóch, a czasami tylko na lewym. Właśnie na lewym cały czas mam tobiel, prawy jajnik został wyleczony tabletkami hormonalnymi. Co mam zrobić, ponieważ lewy jajnik nadal jest chory, czuję, że boli mnie i czuję, że znowu mam torbiel. Miałam badanie usg dopochwowe i wykryto torbiel, która miała 2.5 cm. Teraz czekam na kolejne badanie. Proszę mi powiedzieć, czym to może być spowodowane, co mam zrobić? Czy mogę odziedziczyć w genach endometriozę? Chciałabym się jeszcze dowiedzieć czegoś na temat szczepionki przeciwko rakowi szyjki macicy. Czy jest to dobry pomysł? W mojej rodzinie rak jest genetyczny. Lekarz mi powiedział, że nie ma różnicy, bo jeśli przejmę geny, to czy się zaszczepię czy nie? Jak miałam i mam odziedziczyc to i tak odziedziczę, czy to prawda? Dziękuję serdecznie i pozdrawiam

W sprawie torbieli powinna Pani konsultować się wyłącznie z lekarzem prowadzącym. Jest wiele różnych rodzajów torbieli, są zależne od hormonów i niezależne, niektóre się operuje, inne leczy się hormonalnie, a jeszcze inne pozostawia jedynie do kontroli. Lekarz powinien zaproponować Pani metodę postępowania według niego najlepszą, powiedzieć jakie są jej korzyści, jakie powikłania i jaka jest metoda alternatywna. Rak szyjki macicy nie jest nowotworem uwarunkowanym genetycznie. Zachorowanie na niego jest związane z zakażeniem wirusem HPV. Szczepienia uodparniają przeciwko zakażeniom niektórymi typami wirusa onkogennego. Z tych powodów, jeśli jest pani młoda osobą, wydaje mi się, że warto się zaszczepić.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.