Stres w ciąży [Porada eksperta]

2013-04-08 12:11 Barbara Grzechocińska

Jestem w drugim trymestrze ciąży, 5 miesiąc. Chciałam zapytać o stres. Od samego zajścia w ciąże problemów do zmartwień mi nie brakuje. Jak to może odbić się na dziecku i mnie? Dodam, że kilka dni temu miałam do czynienia ze szczególnie stresującą sytuacją, od tamtego czasu maluszek prawie się nie rusza.

Stres może mieć na pani zdrowie, rozwój ciąży i płodu wpływ bardzo różny. Krótkotrwały stres na ogół nie ma żadnego wpływu, natomiast stres przewlekły może spowodować u kobiety będącej w ciąży wzrost ciśnienia krwi z wszystkim tego powikłaniami, zarówno dla matki jak i dla płodu, może być przyczyną zaburzeń w krążeniu łożyskowym w niekorzystny sposób wpływający na rozwój płodu. Brak ruchów płodu jest objawem bardzo niepokojącym i powinna Pani nie zwlekając zgłosić się do lekarza.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE