Stres w ciąży [Porada eksperta]

2013-04-08 12:11 Barbara Grzechocińska

Jestem w drugim trymestrze ciąży, 5 miesiąc. Chciałam zapytać o stres. Od samego zajścia w ciąże problemów do zmartwień mi nie brakuje. Jak to może odbić się na dziecku i mnie? Dodam, że kilka dni temu miałam do czynienia ze szczególnie stresującą sytuacją, od tamtego czasu maluszek prawie się nie rusza.

Stres może mieć na pani zdrowie, rozwój ciąży i płodu wpływ bardzo różny. Krótkotrwały stres na ogół nie ma żadnego wpływu, natomiast stres przewlekły może spowodować u kobiety będącej w ciąży wzrost ciśnienia krwi z wszystkim tego powikłaniami, zarówno dla matki jak i dla płodu, może być przyczyną zaburzeń w krążeniu łożyskowym w niekorzystny sposób wpływający na rozwój płodu. Brak ruchów płodu jest objawem bardzo niepokojącym i powinna Pani nie zwlekając zgłosić się do lekarza.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE