SKRĘT JAJNIKA - przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

2016-02-03 11:27

Skręt jajnika (przydatków) trudno rozpoznać, ponieważ daje niecharakterystyczne objawy, które mogą sugerować choroby układu moczowego lub pokarmowego. Jakie są przyczyny skrętu jajnika? Jak rozpoznać objawy? Na czym polega leczenie? Czy skręt jajnika może doprowadzić do niepłodności?

SKRĘT JAJNIKA - przyczyny, objawy, leczenie i powikłania
Autor: Thinkstockphotos.com SKRĘT JAJNIKA - przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

Spis treści

  1. Skręt jajnika (przydatków) - przyczyny
  2. Skręt jajnika (przydatków) - objawy
  3. Skręt jajnika (przydatków) - diagnostyka
  4. Skręt jajnika (przydatków) - leczenie
  5. Skręt jajnika (przydatków) - powikłania

Skręt jajnika to tak naprawdę skręt przydatków, czyli jajników i jajowodów. Skręt samego jajnika albo jajowodu należy do rzadkości. W wyniku skrętu dochodzi do całkowitego zahamowania dopływu krwi do jajników i jajowodów, co może doprowadzić do ich martwicy, a dalej utraty. Skręt przydatków dotyczy głównie kobiet w wieku rozrodczym, choć może wystąpić także u dzieci i kobiet w wieku menopauzalnym.

Skręt jajnika (przydatków) - przyczyny

Skręt jajnika (przydatków) - objawy

Objawy skrętu jajnika nie są charakterystyczne i mogą wskazywać na choroby układu moczowego i pokarmowego. Ból, który  towarzyszy skrętowi jajników, może promieniować do pleców (przypominając ostre zapalenie trzustki), miednicy i uda (imitując kolkę nerkową). Do skrętu jajnika najczęściej dochodzi po prawej stronie, przez co może być błędnie zdiagnozowane jako zapalenie wyrostka robaczkowego. Inne choroby układu pokarmowego, z którymi można pomylić skręt jajnika, to zapalenie uchyłków jelita grubego, niedrożność jelit.

Skręt jajnika (przydatków) - diagnostyka

Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i wykonuje badanie palpacyjne, podczas którego można wyczuć tkliwą masę w podbrzuszu. Poza tym konieczne są badania krwi, badanie ogólne moczu i obrazowe (USG i USG dopplerowskie miednicy mniejszej).

Warto wiedzieć

Skręt jajników w ciąży

Ryzyko skrętu przydatków w ciąży jest bardzo małe, jednak stymulacja owulacji w cyklach poprzedzających bezpośrednio ciążę może być odpowiedzialna za prawie połowę wszystkich przypadków u ciężarnych.

Skręt jajnika (przydatków) - leczenie

W przypadku skręcenia przydatków jak najszybciej należy wykonać operację, której celem jest ich odkręcanie. Dalsze postępowanie zależy od przyczyny skrętu przydatków. Na przykład, w przypadku torbieli jajników po kilku tygodniach od operacji usuwa się zmianę z jajnika.

Pacjentkom po menopauzie, w związku ze zwiększonym ryzykiem współistniejących zmian złośliwych, powinno się proponować usunięcie całych przydatków.

Ważne

Aby zachować  funkcję jajnika, ważny jest czas od rozpoczęcia dolegliwości bólowych do operacji. Najlepsze wyniki leczenia osiąga się wtedy, gdy rozpoczęto je do 48 godzin od wystąpienia dolegliwości bólowych.

Skręt jajnika (przydatków) - powikłania

Jeśli skręt jajników zostanie późno rozpoznany, mogą się pojawić odległe powikłania, takie jak zmniejszenie rezerwy jajnikowej, a co za tym idzie - mniejsze szanse na zajście w ciążę i nawracający nietypowy bólu w podbrzuszu.