Przyspieszenie okresu antykoncepcją [Porada eksperta]

2014-09-23 23:19 Barbara Grzechocińska

Od kilku lat mam nieregularne cykle. Okazało się, że przyczyną jest torbiel na jajniku. Lekarz przepisał kurację czteromiesięczną środkami hormonalnymi. Czy mogę w ostatnim już opakowaniu przerwać branie tabletek po 15 dniach? Czy wtedy wystąpi miesiączka tuż po przerwaniu? Bardzo mi zależy, aby odstąpić tabletki, ponieważ za 2 tygodnie wyjeżdżamy i nie chcę wtedy dostać miesiączki. Wstydzę się spytać o to swojego lekarza prowadzącego. Bardzo proszę o odpowiedź.

Może Pani przestać brać tabletki, kiedy tylko zechce. Nie można jednak przewidzieć, jak zareaguje Pani organizm w takim przypadku. Może na przykład wystąpić krwawienie z odstawienia, a potem miesiączka w terminie lub w ogóle zaburzyć się cykl.

Czytaj też:

Jak przesunąć miesiączkę (okres)?

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE