Przyjmowanie Luteiny a możliwość ciąży [Porada eksperta]

2016-05-10 22:12 Barbara Grzechocińska

Z mężem zaczęliśmy się starać o dziecko, jednak miałam problemy z miesiączką (dwa cykle trwały ponad 60 dni). Mój ginekolog zbadał mi najpierw prolaktynę, jednak ta wyszła bardzo dobra. Przy kolejnej wizycie przepisał mi Luteinę (bez wcześniejszego badania poziomu progesteronu), którą miałam stosować od 16. dnia cyklu przez kolejne 10 dni, tak też zrobiłam. Jednak ginekolog nie powiedział mi, jak powinnam postąpić w przypadku, kiedy okaże się, że jestem w ciąży. Czy powinnam przerwać stosowanie Luteiny, tak jak zalecił mi ginekolog, czy przedłużyć stosowanie leku i jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza?

Radziłabym obserwować, czy cykle przebiegają z owulacją. Może Pani wykonywać testy owulacyjne (do kupienia w aptece) lub obserwować śluz szyjkowy. W cyklach 60-dniowych może nie być owulacji. W takim wypadku Luteina, wprawdzie wyreguluje Pani cykl, ale nie wyleczy Pani z niepłodności. Jeśli w trakcie przyjmowania Luteiny okaże się, że jest Pani w ciąży, radziłabym najpierw zgłosić się na badanie do lekarza i podczas wizyty skonsultować z nim leczenie Luteiną.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE