Pogrubiała błona śluzowa macicy a bóle biodra [Porada eksperta]

2018-06-16 22:23 Barbara Grzechocińska

Mam 35 lat. Byłam na wizycie u ginekologa, na której dowiedziałam się, że mam powiększone endometrium (17 mm), jajniki, przydatki w porządku. Jestem 3 dni przed miesiączką. Przed poprzednią miesiączką miałam zapalenie i zaleconą kurację globulkami oraz maścią Pimafucin oraz Gynomed Vaginal. Miesiączkuję regularnie, pierwszy dzień obficie, czasami ze skrzepami. Rodziłam raz, 7 lat temu. Nie dostałam żadnych zaleceń, dopiero za miesiąc mam konsultację. Przed badaniem miałam pobrany materiał do cytologii. Czy powinnam się martwić tym powiększonym endometrium? Od jakiegoś czasu pobolewa mnie biodro: czy powinnam to łączyć z tym powiększeniem?

Radziłabym powtórzyć badanie oceniające grubość endometrium po miesiączce. Jeśli endometrium będzie cienkie, linijne, jednorodne, to 17 mm endometrium przed miesiączką nie ma żadnego znaczenia. Bóle biodra nie mają nic wspólnego z grubym endometrium.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE