6 naturalnych, domowych sposobów na PMS

2020-07-30 11:37

Naturalne, domowe sposoby na PMS pomogą złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, które występują zwykle tydzień przed spodziewaną miesiączką i ustępują wraz z jej pojawieniem się. Zobacz 6 naturalnych, domowych sposobów łagodzących zespół napięcia przedmiesiączkowego.

PMS - naturalne, domowe sposoby na złagodzenie objawów PMS
Autor: Thinkstockphotos.com PMS - naturalne, domowe sposoby na złagodzenie objawów PMS

Naturalne, domowe sposoby na PMS pomogą złagodzić typowe objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, które pojawiają się tydzień, a czasem nawet dwa tygodnie przed wystąpieniem miesiączki. Należą do nich przede wszystkim:

Spis treści

  1. Naturalne, domowe sposoby na PSM
  2. Naturalne, domowe sposoby na PMS - czego unikać?
  3. Gdy naturalne, domowe sposoby na PSM nie działają

Naturalne, domowe sposoby na PSM

  • zioła

W łagodzeniu objawów PMS mogą pomóc napary z powszechnie dostępnych ziół, takich jak:

Jak stworzyć taki napar ziołowy?

Wystarczy 2 łyżeczki suszonego ziela wsypać do szklanki, zalać gorącą wodą i pozostawić do zaparzenia na kilka minut. Potem napar należy przecedzić i popijać kilka razy w ciągu dnia.

Zamiast naparów można też zażywać gotowe preparaty witaminowo-mineralne zawierające wyciągi z tych ziół.

Czytaj też: 7 ziół, które kochają kobiety

  • nalewka lub napar z niepokalanka mnisiego

Niepokalanek mnisi to zioło szczególnie cenione przez kobiety, gdyż ma właściwości stabilizujące poziom hormonów we krwi. Niepokalanek blokuje wydzielanie z przysadki mózgowej prolaktyny, co wpływa na zwiększenie stężenia progesteronu we krwi pod koniec cyklu miesiączkowego. Odkryto bowiem, że zbyt mała ilość tego ostatniego hormonu ma związek z nieprzyjemnymi objawami towarzyszącymi PMS.

czyli hormonu odpowiadającego za część dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Niepokalanek można spożywać zarówno w formie naparu, jak i nalewki.

Jak przygotować nalewkę z niepokalanka?

Do przygotowania tej ostatniej potrzeba 50 g niepokalanka i 100 ml alkoholu. Butelkę należy do połowy wypełnić zielem, a następnie zalać alkoholem i odstawić w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Do tego czasu należy wstrząsnąć butelką każdego dnia. Terapię można rozpocząć już na dwa tygodnie przed pojawieniem się okresu – należy pić 10 kropli nalewki dziennie.

  • rozluźniająca kąpiel

Zioła można przyjmować nie tylko doustnie (w postaci naparu czy nalewki), ale na ich bazie można też przygotować przyjemną kąpiel, która będzie działała rozkurczająco, rozluźniająco i uspokajająco na ciało.

Jak przygotować taką kąpiel?

Do wanny wypełnionej ciepłą wodą wystarczy dodać przygotowany wcześniej wywar z róży, chmielu zwyczajnego i rumianku, które mają właściwości rozkurczające, odprężające i antyseptyczne.

  • masaż olejkami

W łagodzeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego pomocny może też być masaż podbrzusza i pleców, który zmniejszy dolegliwości bólowe i skurcze mięśni. Do takiego masażu nadają się znakomicie olejki eteryczne, takie jak:

Jeśli chcesz skorzystać ze skoncentrowanego olejku, pamiętaj, by rozprowadzić go w tzw. olejku bazowym, np. migdałowym lub zwykłej oliwie jadalnej (2-3 krople olejku na łyżkę oliwy). Olejki eteryczne w postaci skoncentrowanej mogą bowiem podrażniać skórę.

Kilka kropli takiego olejku rozluźniającego można też dodać do kąpieli.

  • dieta bogata w witaminy z grupy B i wapń

Objawom PMS może również przeciwdziałać odpowiednia dieta bogata w witaminy z grupy B, które łagodzą skurcze mięśni, poprawiają nastrój, regulują poziom hormonów we krwi, dobrze wpływają na sen.

Najwięcej witamin z grupy B można znaleźć w następujących produktach:

Z kolei wapń przyjmowany w tygodniu poprzedzającym miesiączkę łagodzi wahania nastrojów. Najwięcej wapnia znajdziemy w:

W czasie nasilających się dolegliwości związanych z PMS do swej diety warto również włączyć:

  • sok z marchwi, który usprawnia pracę wątroby i rozrzedza krew miesiączkową, łagodzi bóle menstruacyjne oraz wzdęcia,
  • ziarna lnu, które zapobiegają zaparciom
  • natkę pietruszki i rzeżuchę ze względu na ich działanie moczopędne.

Czytaj też: Dieta łagodząca objawy PMS

  • aktywność fizyczna

Nawet jeśli nie masz najmniejszej ochoty na ruch w tym czasie, pamiętaj, że nic tak nie poprawia humoru jak aktywność na świeżym powietrzu. Dlatego wyjdź na spacer, pobiegaj, potańcz albo pojeździj na rowerze. Endorfiny wydzielane pod wpływem ruchu pomogą zwalczyć stres i poprawią każdemu nastrój.

Sposoby na PMS - przepis na rozluźniającą kąpiel

Źródło: x-news.pl/TVN Style

Naturalne, domowe sposoby na PMS - czego unikać?

  • kawy, czarnej herbaty i napojów typu cola, gdyż zaostrzają one przebieg PMS. Jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez małej czarnej, ogranicz ją do małej filiżanki i mieszaj ją z kawą zbożową.
  • czekolady - z tego samego powodu
  • soli, gdyż sprzyja ona zatrzymywaniu wody w organizmie,
  • palenia papierosów i picia alkoholu,
  • niewyspania - może ono potęgować złe samopoczucie, dlatego śpij co najmniej 8 godzin dziennie.
  • trudnych i wyczerpujących zadań - lepiej zostaw je na pierwszą połowę kolejnego cyklu.

Gdy naturalne, domowe sposoby na PSM nie działają

Jeśli naturalne, domowe sposoby na PMS nie działają, można sięgnąć po leki rozkurczowe, łagodzące bóle brzucha, i ziołowe leki uspokajające. Pomogą także preparaty magnezu z witaminą B6. Należy jednak pamiętać, że stosowanie leków na PMS (nawet tych dostępnych bez recepty) powinno być poprzedzone konsultacją lekarską.