Piracetamum a tabletki hormonalne [Porada eksperta]

2015-01-08 23:00

Mam następujące pytanie na które nie znalazłam nigdzie profesjonalnej odpowiedzi. Czy przyjmowanie piracetamolu, a dokładniej Memotropilu, może wpłynąć na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Zapomniałam poinformować lekarza podczas wypisywania recepty. Drugie pytanie to, czy prawidłowo zostałam poinformowana co do sposobu zażywania tabletek. Dostałam tabletki Sidretella 30 (to moje pierwsze tabletki) - ginekolog zalecił brać je od 3 dnia cyklu, by uniknąć plamień. Poinformował mnie także, że pełną skuteczność antykoncepcyjną uzyskają dopiero przy drugim opakowaniu. Ani zalecenie ani prędkość działania nie zgadzają się z ulotka. Dodam, że Sidretella została dobrana także w celu uspokojenia gospodarki androgenami i trądziku/owłosienia. Czy mogę spokojnie łączyć leki? Jeśli tak, to w jakim odstępie czasowym i czy brać je od 3 dnia według zaleceń?

Piracetam nie ma wpływu na skuteczność działania tabletek. Należy jednak skonsultować się z lekarzem leczącym panią ponieważ przyczyna, z powodu której otrzymała pani ten lek może być przeciwwskazaniem względnym lub bezwzględnym do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Stosowanie obu preparatów jednocześnie może zwiększyć ryzyko pojawienia się działań niekorzystnych lub być przyczyną złej tolerancji któregoś z leków. O ile nie będzie przeciwwskazań radzę zastosować się do schematu zalecanego przez lekarza. Dostosował on schemat podawania tabletek indywidualnie do pani potrzeb.

Czytaj też:

Antykoncepcja hormonalna - skuteczność pigułek, plastrów i wkładek antykoncepcyjnych

Co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki "po" - jak działają i ile kosztują?

Prezerwatywy - rodzaje i rozmiary. Jak założyć prezerwatywę?

Tabletki antykoncepcyjne - skutki uboczne

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.